Anne Sütü Nasıl Artırılır? – Anne Sütü Artırma Yöntemleri

Anne sütü hem bebek hem de anne açısından oldukça önemli bir besin kaynağıdır. Anne sütü bebeği doyurucu bir özelliğe sahip olmasının yanı sıra anneyi de birçok hastalığa yakalanmamasında da etkilidir.

Anne sütü, bebeklerin sağlıklı büyümesi ve gelişmesi için önemli besin kaynağıdır. Bebeklerin ihtiyaç duyduğu protein, yağ, enerji, karbonhidrat, vitamin, mineral ve hormonları içerir. Bu besinler, bebeklerin bağışıklık sisteminin güçlü olmasını ve birçok hastalığa karşı dayanıklı olmasını sağlar.

Anne sütü artırma

Anne sütü yenidoğan bebeklerin sağlıklı büyümesi ve zekasının gelişmesinde en önemli etkendir. Bebeğin huzurlu olmasına ve rahat uykuya geçmelerine yardımcı olur. Bebeğe faydaları dışında, annenin hamilelik esnasında aldığı kiloları rahat şekilde vermesine ve meme ve yumurtalık kanseri olma gibi sağlık sorunlarını yaşama riskinin azalmasına yardımcı olur.

Anne sütü bebeğin ihtiyacı olan tüm besinleri içerir. Bazen bazı kadınlar arasında doğum sonrası anne sütü üretiminde zorluklar yaşanabilir. Bu sebepten dolayı anneler sütünü arttırmak için bazı yöntemler kullanılır.

Bu yöntemler arasında düzenli uyku ve dinlenme, bol bol emzirme, sağlıklı beslenme, stresten uzak durma, yeterli su tüketme gibi maddeler gelir. Bu maddeler dışında anne sütünü arttıracak doğal besin kaynakları da bulunur.

Anne Sütü İçeriğinde Neler Var?

Anne sütü içeriğinde ne var?

Her bebeğin ihtiyaç duyduğu besin kaynağı olan anne sütü, bebek için oldukça faydalıdır. İçerisinde bulunan enzim, protein, yağ ve antikor gibi yararlı bileşenler anne sütünün zenginliğinin göstergesidir. Anne sütü içerisinde yer alan proteinler bebeklerin ilk 6 aya kadar ihtiyacı olan protein miktarını tek başına karşılar. İçerisinde bulunan tüm vitaminler yağda ve suda erir ve özellikle A, B6, C, K ve D vitamini içerir. Potasyum, sodyum gibi mineraller bebeğin böbrekleriyle uyumlu olacak miktarda bulunur. Yağ oranı yeterince yüksek olan anne sütü, bebeğin karnını doyuracak kaloriye sahiptir. Anne sütünün içerisinde bulunan antikorlar, bebeklerin hastalıklardan korunmasını sağlar. Ayrıca annenin ilk sütü olan Kolostrum, bebeğin büyümesini hızlandırır, sinir ve bağışıklık sisteminin gelişmesinde önemli bir yer oynar.

Anne Sütünün İçeriğinde Ne Kadar Su Var?

Anne sütü içerisinde bebeğin ihtiyacı olan tüm besinler bulunur. Hatta bebeklerin su gereksinimleri bile anne sütünden karşılanır. Anne sütü içerisinde %87 oranında su bulunur, böylece bebeğin hem su gereksinimi karşılanır hem de bebek sütün içerindeki besinlerden faydalanır. Bebeklere su verildiği takdirde anne sütünün yapımı azalır ve bebek daha az beslenir. Anne sütü sterildir ve bebekleri tüm mikroplardan korur. Oysa bebeğe verilecek suyun içerisinde mikrop bulunabilir ve bu bebeğin hastalanmasına yol açabilir. Bu nedenle, bebeklerin büyümesi ve gelişmesi için en yararlı temel besin anne sütüdür.

Anne Sütü Faydaları Nelerdir?

Emzirmek bebek ve anne arasında sevgi bağı kurulabilecek en iyi iletişimdir. Anne sütü, içerdiği koruyucu unsurlar sebebiyle bebekleri bazı hastalıklardan ve enfeksiyonlardan korur, diş gelişimde önemli rol oynar. Anne sütü ile beslenmiş çocuklar, astım alerji, diyabet gibi hastalıklara karşı dirençlidir. Sindirilmesi en kolay besin olması sebebiyle karın ağrısı, gaz sancısı ve kabızlık daha az görülür. Anne sütü, bebeğin fiziksel ve zihinsel gelişimi için faydalı olmasının yanında ruh sağlığı için de önemlidir. Ruh sağlığı, bebeklerin daha sakin ve huzurlu olmasını sağlar. Anne sütü bebeğin büyüme ve gelişmesi sırasında çok faydalıdır. Anne sütü içerisinde bulunan besinler kalsiyum açısından zengindir ve bebeğin yaşamı boyunca güçlü kemik yapısına sahip olması için önemli bir etkendir. İçerisinde bulunan vitaminler sayesinde bebeğin bağışıklık sistemi güçlü kalır ve demir eksikliğine engel olur.

Anne Sütünü Olumsuz Etkileyen Faktörler

Anne sütü, bebeklerin sağlıklı gelişmelerine yardımcıdır. Bu yüzden miktarı ve kalitesi oldukça önemlidir. Anne sütünü olumsuz etkileyecek her türlü faktörden uzak kalınması gerekir. Anne sütünü etkileyen faktörler arasında; stres altında olmak, sağlıksız beslenmek, bedensel yorgunluk yaşamak, hastalık geçirmek, ilaç kullanmak, düzensiz emzirmek, doğum kontrol hapı kullanmak, sigara tüketmek, her emzirmeden sonra memenin tam boşaltılmaması gibi olumsuz etkileyecek faktörler bulunur.

En Çok Anne Sütünü Ne Artırır?

Anne sütünün son derece önemli olmasının sebebi bebeğin gelişimi için besin içeriğinin zengin olmasıdır. Yeterli derecede tüketilen anne sütü, bebek için zihinsel ve fiziksel fayda sağlar. Bazı durumlarda anne sütü yeterli olmayabilir. Bu noktada anne sütünün miktarını arttıracak bazı besinlere ve yaşam tarzlarını uygulamaya ihtiyaç duyulabilir. Anne sütünü arttırabilecek birçok faktör vardır. Bunlardan bazıları; bol sıvı tüketmek, sağlıklı ve düzenli beslenmek, yeterince uyumak, stresten uzak durmak ve beslenme düzenine süt miktarını arttıracak besinler eklemektir.

Anne Sütü Artıran Besinler

Emziren annelerin sağlıklı ve düzenli beslenmesi gerekir. Bazı besinler anne sütünü artırabildiği gibi gaz problemi de yaratabilir. Bu nedenle besinleri tüketirken dikkatli olmak gerekir. Gaz yapan sebzelerin pişmiş halleri tercih edilmelidir. Gaz yapabilecek olan baklagilleri tüketmeden önce suda bekletmek ve haşlamak gereklidir. Bazı önemli noktalara dikkat edildiği takdirde emzirme süreci daha verimli geçebilir. Anne sütünü arttıran besinler arasında şunlar bulunur:

 • Su
 • Şekersiz tatlılar
 • Yulaf
 • Havuç
 • Balık
 • Yeşil yapraklı sebzeler
 • Hoşaf gibi ev yapımı içecekler
 • Hurma, incir, dut, kuru üzüm
 • Kuru meyveler
 • Rezene, kimyon, anason
 • Sarımsak

Arpa, Ceviz, fındık, badem

Anne Sütü Artıran Doğal Tarifler

Anne sütünü artıran besinler düzenli ve dengeli tüketildiği takdirde süt miktarını önemli ölçüde olumlu etkiler. Bu besinler aracılığıyla hazırlanan yemek ve içecekleri tüketmek daha fazla anne sütü elde etmek için mümkündür. Ihlamur, papatya, rezene, ısırgan çayları süt yapan bitki çayları olarak bilinmektedir.

 • Yulaf Ezmesi

1 bardak süt ve 6 kaşık yulaf ezmesini tavada orta ateşte karıştırarak pişirin. Kaynamaya başladıktan sonra birkaç dakika daha kaynatıp ocağın altını kapatın. Ocaktan aldıktan sonra tarçın, kuru incir, kayısı, hurma ve fındık ekleyin.

 • Süt Arttırıcı Bitki Çayı

1 yemek kaşığı ıhlamur, 1 yemek kaşığı ısırgan otu, 1 yemek kaşığı anason, 1 tatlı kaşığı kimyon, 1 tatlı kaşığı papatya ekleyin ve karıştırın. 8-10 dakika kaynatın ve tüketin.