Avrupa’nın birbirinden çok farklı güzelliklere sahip olan birçok ülkesi var. Bu ülkeler, kendi içinde mutlaka gezilmesi gereken muhteşem şehirlere sahip. Her birisinin gezilecek ve görülecek yerleri gezginler tarafından büyük ilgi çekiyor. Aşağıda Avrupa’da Gezilmesi Gereken 10 Ülke ve bu 10 ülkenin mutlaka gezilmesi gereken şehirlerine yer verilmiştir.

1. ALMANYA

avrupada gezilmesi gereken ülkeler - almanya

Almanya, uzun ve köklü tarihiyle ön plana çıkmakta olup özellikle ilkbahar ve yaz aylarında turist akınına uğramaktadır. Almanya’da gezilmesi gereken yerler içerisinde, Berlin; Almanya’nın en gözde şehirlerinden bir tanesidir. Şehrin tam ortasında bulunan Berlin Duvarı, Bellevue Sarayı, Charlottenburg Sarayı gibi harika mimari yapılara ev sahipliği yapmaktadır. Münih; BMW Müzesi, İngiliz Bahçesi, Marienplatz Caddesi, ST. Peter Kilisesi gezip görülmesi gerekenler arasında yer alıyor. Frankfurt; Main Nehri, St. Paul Kilisesi, Goethe’nin Evi görülmesi gereken tarihi noktalardır. Palmengarten ve Frankfurt Zoological Garden, doğaseverlerin beğenisini toplayacak güzel alanlardır. Hamburg; 1200 yıllık geçmişe sahip olan bu yerde Uluslar arası Denizcilik müzesi, Aziz Nikola Kilisesi ve Kunsthalle Hamburg önemli noktalarını gezi listesine eklenebilecek yerlerdir. Köln; Çikolata ve müzeleriyle meşhur olan bu şehirde Çikolata Müzesi, Ludwig Müzesi ve Römisch-Germanisches Museum’u gezi listesinde yer verilebilecek yerlerdir. Leipzig; sanat etkinlikleriyle meşhur olan Leipzig, Almanya’nın en aktif sanat bölgesidir. Bach Müzesi ve St. Thomas Kilisesi mutlaka görülmelidir.

2. İTALYA

Avrupada gezilmesi gereken ülkeler - italya

İtalya turistik mirası en fazla olan dünya’nın en gözde ülkelerden bir tanesidir. Özellikle sanatseverlerin çok yoğun ilgi gösterdiği bu ülkede gezilmesi ve görülmesi gereken yerler aşağıda yer almaktadır. Cinque Terre, UNESCO’nun korumaya aldığı bu şehir, bozulmamış kıyıları köyü olup doğal güzellikleriyle doludur. Doğaseverler için gezilmesi gereken şehirlerdendir. Napoli, Pompei kalıntılarına sahip olan bu şehir, UNESCO Dünya Mirası olan Capri Adası, Pompei ve de Herkulaneum antik kentine sahip olup gezilebilecek en önemli yerleridir. Milano, modanın kalbi olan bu şehir, ilk alışveriş merkezi olan Galleria Vittorio Emanuele bulunmaktadır. Ayrıca Dünyaca ünlü olan opera binası Milano La Scale’de gezilebilecek yerlerdendir. Venedik, yüzen şehir olarak adlandırılmaktadır. Şehirde Büyük Kanal, San Marco Meydanı ve San Marco Bazilikası görülmeye değer olan yerlerdendir. Roma, Dünya’nın en meşhur şehirlerinden olup, Kolezyum, Sistine Şapeli görülmesi gereken yerlerindendir.

3. İSPANYA

avrupada gezilmesi gereken ulkeler ispanya

Akdeniz ve Atlantik Okyanusu’nda kıyısı bulunan İspanya köklü tarihi ve yeşil doğasıyla gezi listelerinde yerini almaktadır. İspanya’da gezilmesi gereken şehirler, Barselona, mimari yapılarının çokça olduğu Barcelona’da, Park Güell, Casa Mila ve Casa Batlı ile Picasso Müzesi, Baecelona Akvaryumu en önemli turistik yerlerindendir. Madrid, sanat eserleriyle dolu olan bu şehir Prado Müzesi, Madrid Kraliyet Sarayı, Debod Tapınağı, en ünlü yerlerindendir. Sevilla, Endülüs bölgesinde bulunan bu yer, çok sayıda turist alan ve Maria Luisa Parkı, Sevilla Katedrali ve Alcazar Sarayı gezilmesi gereken yerlerindendir. Valencia, tarihi dokusu ve muhteşem deniziyle Valencia Katedrali, Turia Bahçeleri ve Seramik Sanatlar Müzesi gibi yerleri gezilmesi gereken yerlerindendir.

4. FRANSA

avrupada gezilmesi gereken ulkeler fransa

Her yıl yaklaşık olarak 82 milyon turist Fransa’yı ziyaret etmekte, Fransız mutfağını tadıp, eşsiz manzaranın tadını çıkartmaktadır. Fransa’da gezilebilecek yerler, Paris, başlı başına turistleri kendisine büyülemektedir. Eiffel kulesi görülecek ilk yer olmalıdır. Loire Vadisi, Fransa’nın bahçesi olarak bilinip, masalsı bir şehirdir. İçerisinde şatolar ve muhteşem bahçelere sahiptir. Lyon, klasik mimarisi, gotik katedralleri ve UNESCO Dünya Mirasları içerisinde meşhur mutfağıyla yer almaktadır.

5. YUNANİSTAN

Avrupa'da Gezilmesi Gereken Ülkeler Yunanistan

Özellikle muhteşem deniz kıyılarına ve kültürel miraslara sahip olan Yunanistan, ülkesine gelen gezginlere farklı seçenek sunmaktadır. Yunanistan’ın görülmesi gereken şehirleri, Atina, tek başına bu şehir 1 haftada gezilebilmektedir. Parthenon tapınağı, Acropolis, Ulusal Arkeoloji Müzesi, Ancient Agora Müzesi en önemli yerlerindendir. Rodos, adada, 700 yıllık Meryem Ana Kilisesi ve Kanuni Sultan Süleyman Camisi yer almaktadır. Aiana ve Salakos köyleri de çok fazla turist çekmektedir. Kelebek Vadisi de mutlaka görülmesi gerekmektedir.

6. İNGİLTERE

Avrupa'da gezilmesi gereken ülke İngiltere

İngiltere, üzerinde güneş batmayan ülke olarak adlandırılıp, çok eski tarihe ev sahipliği yapmasıyla meşhurdur. Gezilip görülmesi gereken yerleri ise, Londra, Londra kulesi, London Eye, Madame Tussaud, Buckingham Sarayı ve yeşil alanları görülebilecek yerlerdendir. Birmingham, tarihi binaları ve açık hava konserleriyle ünlü olan bir şehirdir Ikon Galleri ve Black Country Living Müzesi en önemli yerlerindendir. Cambridge, İngiltere’nin üniversitesiyle meşhur olan bu şehrinde Ely, botanik bahçesi görülmeye değer yerleridir. Nottingham, şehrinde Sherwood ormanları, Notthingham Kalesi Adalet galerisi en önemli noktalarındandır.

7. HOLLANDA

Avrupada gezilmesi gereken ülkeler - hollanda

Tabiat ve eğlence oldu olan bir ülke olan Hollanda Batı’nın en çok ziyaret edilen ülkesidir. Gezilecek şehirleri Amsterdam, Dam meydanı, Yeni Kilisesi, Vondelpark, Amsterdam kanalları ve Madame Tussauds Müzesi görülmesi gereken yerlerindendir. Rotterdam, modern mimarisiyle ünlü olup, Euromast Gözetleme Kulesi, Kinderjik Yel Değirmenleri, Boijmans Van Beuningen Müzesi ve özel 45 derecelik kübik evleri görülmeye değerdir.

8. NORVEÇ

avrupada gezilmesi-gereken ulkeler - norvec

Kuzey ışıkları, soğuğu ve tarihi ve kültürel alanlarıyla ünlü olan bu ülke içerisinde yer alan şehirler farklı özel noktalara sahiptir. Bu şehirlerden Norveç’e gitmek isteyenler için görülmesi gereken en önemli şehirler Batı Fiyortları, Norveç fiyortlarıyla ünlü olan bir ülke olup, Norveç’e gelen bir kişinin mutlaka görmesi gerek unutulmaz noktalardan bir tanesidir. Tromso, Kuzey ışıklarının en iyi şekilde izlendiği noktadır. Ayrıca 18 yy’dan ahşap evler ve büyük bir yeşil alana sahip olan bu yer müzeleri ve huş ağacı ormanlarıyla doludur. Polaria ve Polar Müzesi kesinlikle gezilmesi gereken yerlerdendir.

9. RUSYA

avrupada gezilmesi gereken ulkeler - rusya

Modern ve tarihi dokusuyla ön plana çıkan Rusya en popüler 4 şehriyle turist akınına uğramaktadır. Moskova, özellikle Kızıl Meydan, Kremlin Sarayı ve de Aziz Vasili Katedrali görülmesi gerekenler listesinde yerini alması gerekmektedir. St. Petersburg, Kuzey’in Venedik’i olma özelliği taşıyan bu şehir muhteşem görüntüsü ve eşsiz yemek kültürüyle mutlaka görülmelidir. Novosibirsk, UNESCO tarafından korunmaya alınan bu şehir, Altay Dağları, Ukok Yaylası ve de St. Nicholas Şapheli gezilmesi gereken önemli yerlerindendir.

10. MALTA

avrupada gezilmesi gereken ulkeler - Malta

Toplam 5 adadan meydana gelen Malta Valetta, I- Rabat, Mdina, Cottonera, St.Julians ve de Victoria olmak üzere ünlü şehirlere sahiptir. Deniz turizmi, festivalleri ve doğal güzellikleriyle meşhur olan bu şehirler doğaseverler için çok caziptir.