Havaların ısınmasıyla beraber kışlık giysilerin kaldırıldığı ve yazlık kıyafetlerin ise gardırop raflarındaki yerini almaya başladığı şu günlerde bikinilerde tek tek denenmeye başlandı tabii.

Ve arkasından da “acaba bu bikini içine sığabilecek miyim? vücudumun hangi bölgesinde fazlalık var? Nasıl bir diyet programı uygulamalıyım? Ne yapmalıyım?” gibi sorular takip eder.

Gerçekten de görüntüsüne önem veren bir kadın için kabus dolu anlardır bunlar. Bütün bu soruların cevabı aslında çok basit. Tabii ki 7 günde yaz diyeti programı…

1-  İşe öncelikle anlaşabileceğiniz bir diyetisyen aramakla başlayın, sonrasında vücudunuz için en uygun diyet programı hangisi ise o programa bağlı kalarak disiplinli ve sabırlı olmayı öğrenin.

2- Vücudunuzun ihtiyacı oranında su için. Bunun hesaplaması çok basit. Kilonuzu 30 ile çarpın ve çıkan sonucu ml hesabı olarak düşünün. Örneğin kilonuz 78, bunu 30 ile çarpın çıkan sonuç 2340 ise ml cinsinden yuvarlarsak 2.3 ml çıkar yani günlük olarak hemen hemen iki buçuk litre su içmeniz gerekmektedir.

3– Her gün düzenli olarak kahvaltı yapın ancak mutlaka diyet programına uygun besinler içeren gıdalar almaya dikkat edin örneğin (4 – 5 yemek kaşığı musliyi 1 kase yoğur içine karıştırın 1 adet yeşil elma rendeleyin içine ve en son üzerine 1 tatlı kaşığı tarçın serptikten sonra afiyetle yiyin)

4– Ana öğünleri beklemeden ara öğün alışkanlığı kazanın. Bu kan şekerinizi dengeleyecek ve çok acıktırmayacağı için ana öğünlerde diyetinizi bozmanızı engelleyecektir : ) bu çok önemli!

5- Maydonoz ve yeşil çay… bunlar vücuttaki ödemi atmaya yarayan en önemli iki besin kaynağıdır. Ancak maydanozları kaynatıp suyunu içmenize gerek yok bizzat kendisini yemeye özen gösterin bu daha sağlıklı bir sonuç sağlayacaktır.

6– Her gün düzenli olarak spor yapın, özellikle de her sabah kahvaltıya başlamadan önce yarım saat yürüyüş yapın, güne daha enerjik başlamanızı ve psikolojik olarak daha rahat hissetmenizi sağlayacaktır.

7- Tabii ki disiplin ve sabır. Bu ikisi yoksa diyet programınız uzun sürmeyecektir. Sabırla ve azimle diyetinizi tamamlayarak yazın tadını da doya doya çıkarın.