Dünya genelinde internet üzerinde en çok araştırılan konulardan biri sağlıklı beslenmeye yönelik olduğu tespit edilmiş. Sağlığını dolayısıyla kendini fazlasıyla önemseyenler, sporcular, görünümlerine dikkat eden ya da zihinsel gelişimine (daha çok çocuklarda) önem veren herkes şunu çok iyi bilir ki öncelikle beslenme konusuna çok dikkat edilmelidir.

Mesela anneler, çocuklarının zihinsel gelişimlerini daha anne karnından itibaren düşünür ona göre beslenir ve de beslerler.

Hamile bir kadının beden sağlığı ve psikolojik durumunun ne kadar önemliyse karnındaki bebeklerinin de aynı şekilde beden ve zihinsel durumları da aynı oranda önem taşımaktadır. Bizde bu yazımızda sağlıklı beslenmeye çok büyük katkı sağlayan cevizden bahsetmek istiyoruz.

Cevizin yararları saymakla bitmez aslında. Ancak biz dilimiz döndüğünce anlatmaya çalışacağız… En başta bir beyni andıran görünüşünden de anlayacağınız üzere zeka gelişiminde çok büyük rol oynamaktadır. Tüm uzmanların ortak görüşü de; hamile kadınlarda bebek beyin gelişimi için günde yeterli oranda ceviz tüketmeleri ve çocuklarda da yine her gün en az 3 – 4 adet ceviz tüketmeleri yönündedir.

Cevizin insan vücuduna faydaları nelerdir?

Zira, düzenli olarak ceviz tüketimini alışkanlık haline getirmiş çocuklar yaşıtlarına oranla daha aktif, zeki, konsantrasyon yeteneği daha güçlü ve algıları daha açıktır. Tabii ki sadece beyin gelişiminde değil aynı zamanda tam anlamıyla bir kalp dostu olan ceviz kalp atışlarını dengeleyerek bir çok kalp hastalığının da önüne geçmektedir.

Bunlardan başka, erkeklerde meydana gelen prostat hastalığı, Alzheimer hastalıklarında tedavi edici özelliği taşır, Omega 3 yağ oranı bakımından oldukça zengin olduğundan dolayı hiparaktif ve de davranış bozukluğu olan çocukların da sakinleşmesinde etkili olduğu tespit edilmiştir.

Ceviz hangi vitaminler var?

Ceviz tam bir antioksidan özelliği taşımaktadır. Sinir sistemini de düzenleyen ceviz, kabuklu kuruyemişler içinde içerdiği yağ asitleri sayesinde E vitamini bakımından da oldukça zengindir.

Ceviz günde ne kadar tüketilmeli?

Sizlerde vücut fonksiyonlarınızın daha düzenli çalışması, konsantrasyon problemini ortadan kaldırmak, daha çabuk algılamak ve daha enerjik olmak için günde birkaç adet ceviz tüketmelisiniz. Yeri gelmişken unutmadan hatırlatalım.

Cevizde protein var mı?

Evet, ceviz protein içeren bir besindir, ancak protein bakımından diğer protein kaynaklarına kıyasla daha düşüktür. Bir avuç ceviz (yaklaşık 30 gram) genellikle yaklaşık 4-5 gram protein içerir. Ayrıca ceviz, sağlıklı yağlar, lifler, vitaminler ve mineraller açısından zengindir. Bu yüzden dengeli bir beslenme planında çeşitli besinlerden protein almak önemlidir.

Fazla ceviz yemenin zararları

Her şeyin fazlası elbette ki zararlıdır. Bu cevizde de böyledir. fazla tüketildiği takdirde vücuttaki yağ oranını azaltmaktadır.