Pirinç mi, Bulgur mu Tercih Etmeliyim?

Son zamanlarda diyet yapanların en çok sorduğu sorulardan biri de bu. Diyette ya da normal beslenmede Pirinç mi? bulgur mu?

Kullanım alanı bakımından en çok pirinç tüketiliyor. Pilavından, yayla çorbasına kadar pirinç gerçekten de Türk yemeklerinin vazgeçilmezlerinden. Peki sizce hangisi daha fazla tüketilmeli? Bulgur! Buğdaydan elde edilen bulgur lif bakımından oldukça zengindir.

Bağırsakların çalışmasına büyük katkı sağlayan bulgur aynı zamanda uzun süreli tok tutan besinlerdendir. Hatta yapılan araştırmalara göre kolon kanserinden koruduğu da tespit edilmiştir. Potasyum ve B vitamini içerir bu da sinir sistemi için çok faydalı olduğunu gösteriyor. Tansiyonu düşürücü etkisi vardır, folik asit içerir dolayısıyla gebelere ve doğum sonrasında annelere çok fazla önerilmektedir.

Çünkü annelerde süt damarlarının dolmasında, süt bezlerinin çalışmasında oldukça etkilidir. Bunlardan başka; şeker hastaları için önerilir çünkü vücuttaki glisemik oranını düşürücü etkisi olduğu saptanmıştır. Dolayısıyla hafta da en az iki defa tüketilmesi yararlı olacaktır. Pirinç!

Diyette Pirinç mi Bulgur mu?

Diyette Pirinç mi Bulgur mu?

Karbonhidrat bakımından oldukça zengin olduğundan dolayı daha çok sporcular tarafından tercih edilen pirinç B vitamini, kalsiyum, fosfor, demir ve nişasta barındırır. Daha çok kepekli pirinçte lif bulunmaktadır. Bu da tıpkı bulgur gibi bağırsak faaliyetlerini arttırır ve uzun süre tok tutar. Ayrıca beyaz pirinç ishale iyi gelen besin gıdalarındandır. O Halde Kıyaslayalım! Besin değeri açısından bulgur pirinçten bir adım öndedir.

Ayrıca protein ve demir bakımından da pirinçten daha zengindir. Ancak kalori bakımından pirinçten geridedir. Örneğin 100 gram pirinç pilavında 105 kalori bulunurken aynı oranda 100 gram bulgur pilavında ise 82 kalori bulunmaktadır. Bunun yanında pirinç kan şekerini yükseltirken bulgur ise tam tersine dengeler.

Buradan anladığımız kadarıyla diyet yapanların daha çok bulguru tercih etmeleri gerektiği sonucu çıkıyor. Ancak bunu da fazla abartmayın derim ben yazımıza başlarken de dediğimiz gibi haftada en fazla iki defa tüketmek idealdir. Bu arada unutmadan hatırlatalım, pirinç mi? bulgur mu?

Dedik ancak bu iki besinde de önemli olan nasıl pişirildiğidir. Örneğin; bir bulgur pilavını bol tereyağlı ya da içine kavurma gibi kilo aldıran besinler de eklerseniz o zaman işin rengi değişir. Bizden uyarması.