Karaciğerinizde Sorun Olduğunu Fark Etmenizi Sağlayacak Belirtiler

Karaciğer vücudumuzun en değerli organlarındandır. Hatta “vücudun can damarı” olarak da bilinmektedir. Kanın pıhtılaşma oranını dengede tutarak, kendini yenilemektedir. Ayrıca vücudun bir çok metabolik işlevlerini de yerine getirmektedir. Peki karaciğerimiz hastalanırsa ne olur? tek bir cümleyle açıklamak gerekirse “vücudun dengesi alt üst olur” dolayısıyla karaciğer sağlığı çok önemlidir.

Karaciğerde Herhangi Bir Rahatsızlık Olduğunu Nasıl Anlarız?

Karaciğer Sorunu Belirtileri Nelerdir?

Karaciğerdeki rahatsızlıklar genel itibariyle karnın üst bölgesinde fark edilir seviyede şişlik ve aşırı tokluk hissi ile kendini göstermektedir. Tabi bu şekildeki her belirti karaciğerde sorun var anlamına gelmemektedir. Şişlik ve tokluk hissinin ne kadar sürede bir tekrarlandığı belirleyici olabilir, eğer çok sık aralıklarla tekrarlanan bir durum ise mutlaka bir uzman hekime danışılmalıdır.

Karaciğer Sorunu Nasıl Anlaşılır?

Bu arada yeri gelmişken, karaciğer rahatsızlıklarının elbette ki başka nedenleri olabilir (hepatit B virüsü, prezervatif kullanmadan sık tekrarlanan cinsel ilişki, vücuda temas eden temiz olmayan kesici yada delici aletler gibi…) ancak, bir çoğunu çok uzun süre fazla alkol tüketen insanlarda baş gösterdiği tespit edilmiştir.

Karaciğerdeki Rahatsızlık Giderilip Vücut Eski Sağlığına Nasıl Kavuşur?

Yazımızın başında da belirttiğimiz gibi karaciğer kendini durmadan yenileyen bir organdır. Yani çok büyük bir bölümü zarar görmüş bile olsa kişi tedavisini aksatmadığı müddetçe çok kısa bir sürede eski sağlığına kavuşabilmektedir. Ayrıca karaciğerde sinir hücresi bulunmamaktadır, bu nedenle de olası bir rahatsızlık anında herhangi bir ağrı oluşturmaz.

Dolayısıyla da çok uzun bir süre karaciğerlerinizde sorun olduğunu fark edemeyebilirsiniz, bu nedenle bizim tavsiyemiz her yıl bir kere mutlaka genel bir taramadan geçilmesidir.

Karaciğer Sorunu Kan Tahlilinde Çıkar mı?

Evet, karaciğer sorunları genellikle kan tahlilleriyle tespit edilebilir. Karaciğer fonksiyon testleri, karaciğerin sağlığı hakkında bilgi veren bir dizi kan testini içerir. Bu testler arasında alan aminotransferaz (ALT), aspartat aminotransferaz (AST), alkalen fosfataz (ALP), total bilirubin, direkt bilirubin, albumin, ve protrombin zamanı gibi parametreler bulunabilir.

Bu testler, karaciğerin fonksiyonlarını değerlendirmek ve karaciğerle ilgili sorunları belirlemek için kullanılır. Yüksek ALT ve AST seviyeleri, özellikle karaciğer hücre hasarı durumunda artabilir. Diğer test sonuçları da karaciğer fonksiyonlarının değerlendirilmesine yardımcı olabilir.

Ancak, bir doktor tarafından değerlendirilmeyen test sonuçlarına dayanarak kesin bir teşhis konulamaz. Eğer karaciğer sorunlarından şüpheleniliyorsa, bir sağlık profesyoneline başvurmanız ve gerekli testleri yaptırmanız önemlidir.

Karaciğer Sorunu

Daha önceki beslenme ve sağlık ile ilgili yazılarımızda karaciğer yağlanmasından da bahsetmiştik. Bu durum, ya aşırı alkol tüketiminden kaynaklanır, yada karbonhidratların tamamen yada çok uzun bir süre kısmen kesilmesinden kaynaklanan bir durumdur. Bu da karaciğerin parçalanmasına neden olan durumlardan biridir.

Sağlık sahip olduğumuz en değerli nimetlerden biridir. Sağlığını kaybeden bir birey her şeyini kaybetmiş bir insanla eşdeğerdir. Sağlıklı ve huzurlu günler dileriz…