Pek çok rahatsızlığın önemli bir belirtisi olarak nitelendirilen tükürükte kan görmek, ciddiye alınması gereken bir durumdur. Bu belirti daha çok solunum yolları üzerinde bir problem olduğunu düşündürse de solunum yolu dışında çok farklı sebeplerden de kaynaklanabilmektedir. Tükürükten neden kan gelir, sabahları tükürükten kan gelmesi ve boğazdan tükürünce kan gelmesi nedenlerine bakacak olursak;

Tükürükten Neden Kan Gelir?

“Tükürükle kan neden gelir?” “Ağızdan neden kan gelir?” sorusuna yanıt veren uzmanlar, bu durumun birkaç nedenden kaynaklanabileceğini, bu belirtinin ciddiye alınması ve mutlaka doktora gidilmesi gerektiğini ifade etmektedir. Bu durum ağız, burun ve boğaz boşluğundaki yara ve tahriş kaynaklı olabildiği gibi çok ciddi sebeplerin sonucunda da görüldüğü bilinmektedir. Tükürükte kan görülen durumlar,

  • Diş eti hastalıkları
  • Boğaz iltihaplanması
  • Akciğer hastalıkları

Diş eti hastalıklarına kaynaklı tükürükte kan

Diş ve diş eti kaynaklı olarak ağız içerisinde değişen şiddetlerde kanamalar meydana gelebilmektedir. Ağız içerisinde meydana gelen bu kanamalar ise tükürük sıvısı ile birleşerek belirtiler dikkati çekmektedir. Diş eti kanamaları diş kayıplarına yol açabileceği gibi belirli hastalıkların belirtisi de olabilir. Bu sebeple öncelikle bir diş hekimine başvurmanız oldukça önemlidir.

Boğaz İltihaplanması kaynaklı tükürükte kan

Boğaz iltihabında veya boğaz bölgesi çevresinde meydana gelen tahriş sonucunda hafif derecede değişen kanamalar meydana gelebilmekte ve tükürükle karışarak fark edilebilmektedir. Bu kanamalar dokularda meydana gelen tahribat sonucunda gerçekleşmektedir.

Akciğer hastalıkları kaynaklı tükürükte kan

Akciğer hastalıkları veya yakın bölgede meydana gelen tümöral olgulardan kaynaklı kanamalar görülebilmektedir. Tükürükte kan görülmesi, tümöral sebepli kanser hastalığının belirtisi olabileceği için mutlaka zaman kaybetmeden konusunda uzman olan bir doktora gidilmelidir. Akciğer hastalığında, dokularda üreyen kanser hücreleri frajil ve kanamaya çok yatkın olan çok hassas dokulardır. Bu hücreler zamanla büyür ve en ufak bir durumda kanama geçirirler. Bu durumda ise ortaya çıkan kan, ağız boşluğuna gelir ve tükürük sıvısı ile karışarak dışarıdan fark edilmesine yol açar. Fakat bu kanamanın neden kaynaklandığını bulmak ve kanser hastalığının tanısına ve tedavisine başlamak için erken müdahale çok önemlidir. Bütün bu nedenler göz önüne alındığı zaman tükürükte kan görmek önemsenmesi gereken ve mutlaka uzman bir doktora gitmeyi gerektiren bir belirtidir. Bahsedilen bu belirtilerin görülmesi durumunda lütfen vakit kaybetmeden doktorunuzla iletişime geçiniz.