Çekirdeğin Aşkla Karışımı: 3.Dalga Kahve Akımı

Dalganın Gelişimi Etiyopya’da bir keçi çobanı olan Kaldi’nin, keçilerinin bir ağacın otlarını yedikten sonra geceleri uyanık ve neşeli olduklarını gözlemlemesi sonucu keşfedilen kahve, günümüze gelene kadar dünyanın her yerinde vazgeçilmez bir içecek olagelmiştir. Yüzyıllar içinde birçok farklılık geçirerek, günümüzde 3. Dalga Kahve Kahve Akımı olarak bir akım yaratmıştır. Son yıllarda, özellikle kahve severlerin dilinden düşmeyen, fazla bilgi sahibi olmayanların ise merak ettiği bu dalgayı gelin beraber inceleyelim. Starbucks kahveleri nasıl seçilir? yazımızı okumanızı öneririz.

İş 3. Dalgaya Kadar Gelmişse Bunun Bir Başlangıcı Vardır Herhalde!

Kahve kültürü bu şekilde günümüze gelene kadar tabii ki çokça farklılıkların süzgecinden geçti. Kahvemizin keşfedildikten sonraki ilk dalgası, tüm dünyaya yayılarak ticaretinin yapılması, ardından ise çekirdeklerin öğütülmüş halde kutulanıp satılması ile başladı. Paketlenmiş toz şeklindeki kahveyi sıcak su ile karıştırılıp demlenerek tüketilmesi birinci dalgayı başlattı. Hepimizin bildiği Nescafe gibi kahve markaları böylece ortaya çıkarak tüm evlere hazır paket kahvelerini getirdi. Şimdilerde bile çoğu insanın kahve isterken ‘Bir Nescafe’ demesi buralara dayanır.

İkinci Dalga Durur mu?

Süreç böyle gelişirken İkinci dalga da çok geç kalmadan tüm dünya kıyılarına vurmaya başladı. Birinci dalganın Nescafe kültürü, yerini Starbucks kültürüne bıraktı desek yanlış olmaz. Birinci nesil kahveye eleştiri getiren akımın öncüleri, kahvenin orjinini ve kavrulma şeklini ön plana çıkarmayı amaçlayan, zanaatkar bir duruş peşinde başlıyorlar işe. Kahve lügatına, Espresso, Latte, Cappucino, Americano gibi tanımlamaları kazandıran bu akımdır.  İnsanların kahve konusundaki damak kültürü gelişme yolunda ilerliyor böylece. İş çıkışlarında, sabahın erken saatlerinde şöyle bir kendime geleyim diye içilen Espressolar, Americanolar günlük yaşamın ve kahve kültürünün bir parçası haline geldi böylece. 3. dalga kahvenin gelişine çok az bir zaman kalıyor böylece.

Son Dalga Tüm Heybeti ve Bambaşka Kültürüyle Çalıyor Kapımızı

Artık kahve çekirdekleri, yetiştirildikleri ülke, yöre ve çiftlikler ile tanımlanmaya başlanıyor 3. Dalga ile.  Kavurma işlemleri, şekilleri ve hatta kavurma dereceleri ile tüm karakteristik özellikleri ortaya çıkan kahveler ağızda bıraktığı tat ve aromayla anılıyor. Nitelikli kahve ve çekirdeklerinin, her bölgeye göre değişen lezzetlerin ve farklı demleme yöntemlerinin arayışında yoluna devam ediyor 3. dalga kahvemizin gelişimi. Toplanmasından kavrulmasına, demlenmesinden servisine değin bir sanat uğraşı halini alan kahve yapımı için özel baristalık eğitimi almak şart hale geldi. Tüm bu gelişmelere bağlı olarak  küçük, butik cafeler yaygınlaştı her yerde. Artık insanlar bir cafeye gidip sohbet ederken kahve içelim demek yerine, şu kahveyi içmeye şuraya gidelim demeye meylediyorlar. Sanatın peşinden gitmek bu olsa gerek.