Kedilerin Beden Dilini Anlama Rehberi

Kedi hareket anlamları

Yapılan çalışmalara göre, evcil hayvan beslemek stresi azaltırken, insan yaşamını da uzatmaktadır. Evde beslenen evcil hayvanlardan biri olan kediler, gizemli bir varlık olarak görülse de davranışları ve hareketleri gözlemlendiğinde kedileri çözmek oldukça kolaydır. İpuçlarını takip ederek kedilerinizin ihtiyaçlarını ve isteklerini  anlayabilirsiniz. “Kedileri Anlama Rehberi” başlıklı bu yazımızda kedilerin, vücut hareketlerinden, beden dilinden nasıl anlayabileceğinize ilişkin bilgileri derledik.

Kedilerin Kuyruk Hareketleri

Kedilerin kuyruk hareketleri

Kedinin kuyruğunun duruşu, konumu ve  pozisyonunu, onun duygularının anlama ve yorumlamanın en iyi bir yoludur. Kedilerin farklı kuyruk pozisyonlarına göre duyguları şu şekilde yorumlanabilir; Havada Olan Kuyruk: Keyifli ve halinden memnun bir kediyi ifade eder. Aşağıda Olan Kuyruk: Kendisini tehtit altında, korkmuş hisseden bir kediyi ifade eder. Hızlıca İleri Geri Hareket Eden Kuyruk: Kuyruğunu hareket ettiren bir kedi, gerginliği, stresi ve yalnız kalma isteğini temsil eder. Yavaşça İleri Geri Hareket Eden Kuyruk: Kuyruğun yavaşça hareket ettirilmesi, bir şeyler düşünüldüğü ve karara varılmaya çalışıldığını temsil eder. Kabarık kuyruk: Evet, kabarık kuyruklu kediler korkutucu olabiliyorlar. Bu duruştaki bir kedinin ruh hali o an iyi değildir ve olduğundan daha büyük ve korkutucu görünmeye çalışıyordur.

Kediler Kulaklarını Hareketleri

Kedilerin kulak hareketleri

İleri Doğru Hareket Eden Kulak: Kulakları hafif ileri dönük olan kediler memnun ve hatta oyuncu durumda olabilirler. Kulaklar dik: Kedi alarma geçtiğinde kulakları muhtemelen dimdik olacaktır. Kulaklar arkaya dönük: Bu kediye dikkat edin. Uyarılmış değil rahatsız olmuş olabilir ve muhtemelen yalnız bırakmak gerekir. Kulaklar yana veya arkaya dönük: Bu kedi bir şeyden dolayı gergin ve kaygılıdır. Kulakları bu pozisyondaki bir kediye dikkat edin. Kulakları geriye doğru ve başa yatık: Bu kedinin korktuğu ve savunma pozisyonunda olduğunun kesin bir işaretidir. Kulakların başa yatmış olması kızgın veya agresif olduğu anlamına da gelebilir. Her iki şekilde de başa dayalı kulaklar onunla uğraşmamanız gerektiğini söylerler.

Kedilerin hareketlerinin anlamları

Kediler Gözlerini İletişim İçin Nasıl Kullanırlar?

Güzel ve büyüleyici olan kedilerin gözleri çevresindeki dünyaya dair neler hissettiğini de ortaya koyar. Büyük göz bebekleri: Kedi şaşırdığında, korktuğunda veya uyarıldığında göz bebekleri büyüyebilir. Kısılan göz bebekleri: Kısılmış olan göz bebekleri kedinin gergin ve agresif olduğuna işaret edebilir ama çok ışık varsa o da buna sebep olabilir. Dik dik bakma: Size dik dik bakan bir kedi muhtemelen size meydan okuyordur. Yavaş kırpma: Kedinin yavaşça göz kırpması gözlerini dikmesinin tam tersidir. Güvende, rahat hissettiği anlamına gelir. Yarı kapalı: Bu rahat ve güven duyan bir kedi anlamına gelir. Kediler genelde duygularını aktarmak için bir kaç beden dili formunu birden kullanırlar. Bu nedenle onun iletişim yöntemlerini anlamak için zaman harcayın. Bu sayede kısa süre sonra ihtiyaçlarını anlayabilir hale gelebilirsiniz.