Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti, Rumlar ile savaşa girdikten sonra birçok kayıp vermiştir. Bu kayıplara rağmen asla pes etmeyen Türk halkı, 15 Kasım 1983’te çabalarının karşılığını alarak bağımsızlıklarını ilan etmişlerdir. Bağımsızlıklarını ilan ettikten sonra KKTC’nin ilk cumhurbaşkanı olarak, ülkenin başına ülkesi için çabalayan ve asla pes etmeyen Rauf Raif Denktaş geçmiştir. KKTC’nin ilk başkanı olan Denktaş ülkesi tarafından oldukça saygı duyulan ve sevilen bir lider konumuna yükselmiştir. KKTC halkı tarafından bu denli benimsenen Rauf Denktaş kıvrak zekası ve etkili bir lider oluşuyla ülkesini çok kısa sürede muhasır medeniyetler seviyesine çıkarıp, dış basında oldukça yankı uyandırarak adından söz ettirmiştir. Dış ülkeler tarafından ve KKTC halkı tarafından bu denli sevilip, sayılan bu güçlü lider hakkında tüm merak edilenleri sizler için derledik. Keyifli okumalar dileriz.

KKTC’nin İlk Cumhurbaşkanı Kimdir?

KKTC’nin ilk Cumhurbaşkanı Rauf Raif Denktaş‘tır.

KKTC Sembol İsmi; Rauf Raif Denktaş’ın Hayatı

Rauf Raif Denktaş, 27 Ocak günü Kıbrıs’ın küçük bir liman kasabası olan Baf kentinde dünyaya gelmiştir. Denktaş ailesinin 4. çocuğu olan Rauf Raif Denktaş. 1.5 yaşındayken  annesi Emine hanımı kaybetmiştir. Annesinin vefatıyla beraber çok zor bir çocukluk dönemi geçiren Rauf Denktaş, babasının himayesinde büyümüştür. Babası Rauf’u belli bir yaşa kadar büyüttükten sonra, İlerleyen dönemlerde Kıbrıs’ın Aybifan kentine göndermiştir. Bu kentte anneannesi ve dedesi ile yaşamakta olan Denktaş, çok mutlu ve huzurlu bir çocukluk geçirmiştir. Çocukluk dönemi boyunca hep meraklı ve öğrenmeye açık olan Rauf Denktaş, Kıbrıs’ta anneannesinin ve dedesinin yanında kalmaya devam ederken, dönemin eğitim anlamında en donanımlı kişisi olan Şeherli Mehmet Efendi’den eğitim almaya başlamıştır. Aybifan kasabasına oldukça alışan Denktaş, ilerleyen dönemlerde burayı oldukça özleyecektir.

Rauf Denktaş Kimdir?

Rauf Denktaş’ın Başarılar İle Dolu Eğitim Hayatı

Belirli bir yaşa geldikten sonra anneannesinin ve dedesinin, Rauf’un Şeherli Mehmet Efendi’den aldığı eğitimlerin, yetersiz kalacağını fark etmesi sonucunda 1930 yılında İstanbul’a yatılı okula gönderilmiştir. İstanbul’un Arnavutköy ilçesinde ilkokul eğitimine başlayan Denktaş, Fevzi Ati Lisesinde eğitim görmüştür. İlkokuldan Lise yıllarına kadar başarılı bir eğitim geçiren Rauf Denktaş, Kıvrak zekası ve çalışkanlığıyla öğretmenlerinin gözdesi haline gelmiştir. Özellikle sözel derslerdeki zekasıyla öğretmeninin dikkatini çekmiştir. İlkokul ve Ortaokulda parlak bir öğrencilik geçiren Denktaş, mezun olduktan sonra Kıbrıs’a dönmeye karar verdi.  Mezun olur olmaz Kıbrıs’a dönen Denktaş 1937 yılında Lefkoşa İngiliz okulunda eğitim görmeye başladı. Lise hayatında sözel derslerde başarılı olan Rauf Raif Denktaş, o dönemlerde avukatlık mesleğine ilgi duymaya başlamıştır. Denktaş için, avukatlık mesleği çok ayrı bir önem taşımaktadır. Çünkü babası Mehmet Denktaş’ta Kıbrıs’ta Savcılık yapan bir hukukçuydu. Bu sebepten dolayı hayallerindeki mesleği yapabilmek için, İngiltere’ye giderek Lincoln’s Inn de hukuk eğitimi görmüştür. Hukuk eğitimi gördüğü okulda, hukuk derslerinde oldukça başarılı olan Rauf Denktaş burada da oldukça parlak bir öğrenci olmuştur. 1941 yılında mezun olmuştur.

Rauf Denktaş Hayatı

Kıbrıs’ta İdealist Bir Hukuk Adamı Rauf Denktaş

Kıbrıs’a geri dönerek burada hayallerindeki meslek olarak Avukatlık mesleğini yapmaya başladı. Kıbrıs barosunda Avukat olan Denktaş, oldukça idealist bir avukattı. Baroda oldukça sevilen ve saygı duyulan Denktaş çalışkan ve hırslı yapısıyla kısa sürede savcılığa geçiş yapmıştır. Avukatlık yaptığı dönemlerde aldığı davalarda başarılı sonuçlar elde eden Rauf, aynı başarı, hırs ve azmini Savcılık mesleğinde de göstermiştir.  Savcılık yaptığı dönemde, Kıbrıs’taki birçok olayı inceleyerek hukuksal çerçevede soruşturmuştur. Hukuk camiasında birçok olayı aydınlatan Rauf Denktaş, başarılarından dolayı ve aldığı emsal olabilecek kararlardan dolayı, 1956 yılında baş savcılığa yükselmiştir. Hukuk camiasında başarılı ve önemli kararlar alan Rauf Denktaş, birçok davada adaletli duruşuyla tüm hukuk camiasına örnek bir hukukçu olmuştur. Bu sebepten dolayı Rauf Raif Denktaş hukuk alanında önemli isimlerden biridir.

Rauf Denktaş KKTC

Rauf Denktaş’ın torunu kimdir?

Rauf Denktaş’ın torunu olan Avukat Pınar Denktaş‘da yine dedesinin mesleği ve idealleri ile avukatlık mesleğini icra etmektedir.

Avukat Pınar Denktaş

Özgürlük Aşığı Bir Siyasetçi; Rauf Denktaş

Rauf Denktaş, adaletli iyi bir hukukçu olmasının yanı sıra KKTC’nin ilk adaletli cumhurbaşkanı olarak da bilinir. Siyaset hayatı en az hukuk hayatı kadar başarılı olan Denktaş, ülkesinin refahı ve geleceği için adaletli ve rasyonel kararlar almaktan çekinmemiştir. Bu sebepten dolayı halkı tarafından hep sayılmış ve sevilmiştir. Bu denli değer gören Denktaş siyasete ilk başlayacağı dönemlerde başsavcılık mesleğini icra eden başarılı bir hukukçuydu. Başarılı ve azimli olan Denktaş, gençlik dönemlerinde sürekli olarak ülke meselelerini yakından takip ederdi ve elinden geldiğince ülkesi için bir şeyler yapmaya çalışırdı. Rauf Denktaş’ın gençlik dönemlerindeyken, Kıbrıs sorunu patlak vermişti, Güney Kıbrıs kesimi, Türkleri asla rahat bırakmıyor olaylar peş peşe patlak veriyordu. O önemlerde hukukçu olan  Rauf Denktaş, adaletten yana olduğundan dolayı halkının yanındaydı.  Olaylar devam ederken, Ankara’ya giderek dönemin Türkiye Dışişleri bakanı Fatih Rüştü Zorlu ile görüşerek, Kıbrıs adasına Türk askeri gönderilmesi teklifini dile getirdi. Fatih Rüştü Tarafından onaylanan teklif ile 16 Ağustos 1960 yılında 650 kişilik asker alayı Moğusa limanına ayak basmıştır. Böylelikle Rauf Denktaş’ın sunmuş olduğu teklif sayesinde, olaylar bastırılmıştır. Adalet ve Özgürlük timsali olan Denktaş, siyaset serüvenine ilk olarak Türk Cemaat Meclisine meclis başkanlığı görevine seçilerek başlamıştır.  Bu görevde bir süre halkı için çalıştıktan sonra 28 Şubat 1973 yılında Kıbrıs Cumhurbaşkanı yardımcısı olarak seçildi. Seçildi dönemde iyi bir oy oranı almıştır. Bundan 3 sene sonra hukuksal çerçevede yapılan 1976 yılında devlet başkanı 1981 yılında ise tekrar devlet başkanlığına seçilmiştir. Hakla arasında sıkı bir bağ oluşan Denktaş halk tarafından çok sevildiğinden dolayı 1981 yılında ikinci kez devlet başkanlığına seçilmiştir. Devlet başkanı olduğu dönemde halkın hak ve hukukunu gözeten Rauf Denktaş, her zaman adaletli davranarak bir idol olmuştur. 1983 yılında KKTC özgürlüğünü kazanarak bağımsızlığını ilan etmiştir. Bu yeni kurulan refah düzeyi yüksek laik devletin ilk Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş olmuştur. Denktaş; kıvrak zekası, adaletli yapısıyla KKTC halkı tarafından çok benimsenmiştir. Dünyanın gelmiş geçmiş en etkili liderlerinden olan Rauf Raif Denktaş, halkına sergilemiş olduğu mert ve babacan tavırları sayesinden halkının sevgisini kazanarak KKTC halkının gönlünde taht kurmuştur. Kısa sürede kurulan bu devleti şaha kaldıran Denktaş, yaptığı yenilikler ve kıvrak zekası ile yapmış olduğu rasyonel hamleler halk tarafından olumlu karşılanmıştır.

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti ilk Cumhurbaşkanı

Adaletli Devlet Adamından Şefkatli Bir Babaya

Rauf Denktaş avukatlıktan savcılığa geçiş yaptığı, 1949 yılının yaz ayında Aydın hanımla dünya evine girdiler. Hayatlarını birleştirdikleri bu evlilikle birbirlerine aslında bir noktada da sadakat ile bağlanmışlardı. Rauf Denktaş’ın en zor zamanlarında yanında olan, tüm sıkıntılarında ona destek olan Aydın Denktaş, oldukça fedakar ve sevgi dolu bir eşti. Evlilikleri boyunca birbirlerine büyük bir sevgi ve sadakat ile bağlılardı. Rauf Denktaş’ın eşi Aydın Denktaş, Rauf Denktaş’ın tüm kararlarını yürekten destekleyen ve elinden geldiğince de yardım eden bir eşti. Bu mutlu, huzurlu ve sevgi dolu evliliği birde çocukla taçlandıran çift, çocuklar ile beraber sıcak bir yuva kurmuşlardı. Rauf Denktaş’ın eşi Aydın Denktaş, üçü kız üçü erkek olmak üzere, toplamda altı tane çocuk dünyaya getirmiştir. Çocukların isimlerini birbirlerinin onayını alarak koyan çift, oğullarının isimlerini Raif, Serdar, Münir, Dilek, Değer ve Ender koymuşlardır. Bu altı  çocuğu Denktaş ailesine yeni bir sıcaklık ve neşe getirmişti. Çocuklarıyla arkadaş gibi olan çift, çocuklarına her zaman ellerinden gelen ilgi ve şefkati vermişlerdir. Sayılan ve sevilen bir lider olmasının yanı sıra oldukça şefkatli bir baba olan Rauf Denktaş, oğulları ve kızlarıyla arkadaş olmuştur. Onlarla türlü türlü oyunlar oynayan, bir dertleri ve sorunları olduğunda onları dinleyen ve her kararlarında onların yanında olup, onları destekleyen merhametli bir baba olmuştur. Halkına göstermiş olduğu adaleti ve merhameti çocuklarına da gösteren Rauf Denktaş çocukları tarafından da oldukça sevilip sayılan ve örnek alınan bir aile babasıydı.

Rauf Denktaş

KKTC’nin Acı Kaybı

Rauf Denktaş Mezarı

Rauf Denktaş, yaşadığı stresli ve koşuşturmalı hayatı nedeniyle çoklu organ yetmezliği hastalığına yakalanmıştı. Yakalandığını duyar duymaz tedaviye başlayan Denktaş, 13 Ocak 2012 yılında 88 yaşında hayata gözlerini yumdu. Ardından gözü yaşlı bir eş ve 3 çocuk bırakan Rauf Denktaş, halkı tarafından da oldukça sevildiğinden dolayı ülke genelinde milli yas ilan edildi. Onu seven tüm herkes gözyaşları içinde Rauf Denktaş’ı son yolculuğuna uğurladılar. 17 Ocak 2012 de devlet töreniyle defnedilen Rauf Raf Denktaş’ın naaşı, Lefkoşa’da ki Cumhuriyet parkına defnedilmiştir. Ardında onu seven sayısız insan bırakan Rauf Denktaş, yapmış olduğu yenilikler ile her zaman halkın çıkarlarını gözetmiştir. Halkına adaletli ve eşit davranan Rauf Denktaş, etkili bir lider, şefkatli bir baba, adalet timsali bir hukukçu olarak ayrılmıştır. Adalete merhamet timsali olan büyük lider Rauf Denktaş’ı saygı ve minnetle anıyoruz. Işıklar içine uyu Rauf Denktaş.

Rauf Denktaş Kaleminden Çıkanlar

Denktaş’ın hukukçu, siyaset adamı kimliğinin yanı sıra, başarılı kaleminden dolayı güçlü bir yazar kimliği de vardır.  Kitaplarının akıcı diliyle birçok kişi tarafından beğenilerek okunmaktadır ve yok satmaktadır. Rauf Denktaş’ın hayatında kitapları çok ayrı bir yere sahiptir. Çok okuyan ve araştıran Denktaş, kendi kaleminden çıkan 9 kitap mevcuttur.

  • Yeniden 12’ye 5 kala
  • Son çağrı
  • Karkod deresi
  • Bayrak yere düşürülmez
  • Kıbrıs 50 yılın hikayesi
  • Kıbrıs Girit olmasın
  • Başarı ve mutluluk için
  • Atatürk din ve laiklik
  • Rauf Denktaş’ın hatıraları