Dolunay etkileri insan, hayvanlar, bitkiler ve doğa olmak üzere birçok etkisi olduğu bilinmektedir. Dolunay etkileri konusunda yaşanan en büyük tartışma insan ve kadın üzerinde olan değişimleri üzerine yoğunlaşmaktadır. Bunun nedeni insan ilişkilerinde yaşanan duygusal çıkmazın sorumluluğunu üstünden atıp doğaya yüklemekten geçiyor. Dolunay bunlardan bir tanesidir. Mavi dolunayın insanlar üzerindeki etkisini merak edenler için de bir yazımız bulunmaktadır. İyi okumalar.

Dolunayın İnsan Üzerindeki Etkileri Nelerdir?

Doğa olayları tarih boyunca insanın ilgisini çekmiştir. Bunlar arasında en popüler olanı da ayın şekillerinden birisi olan dolunaydır. Dolunayı kimisi hayranlıkla izler kimisi de insan karakterine ve yaşamına doğrudan etkisi olduğunu düşünüp, buna göre hayatına yön vermeye çalışır. Dolunayın insanlar üzerindeki etkileri uyku düzeni, duygusal değişikler, su döngüsü, psikolojik etkiler ve doğal ritimler olarak kategorilendirilebilir.

  1. Uyku Düzeni: Dolunayın insanların uyku kalitesini düşürdüğüne dair inançlar olduğu için özellikle uyku kalitesinde düşüklük sorunu yaşayan kişiler dolunay zamanlarında uyku problemini daha fazla yaşayabilmektedirler.
  2. Duygusal Değişiklikler: Duygularımız tüy düşmesinden bile etkilenip, bozulacak derecede hassaslaştığı için yaşadığımız duygusal değişimlerin sorumlusu olarak ayın değişim döngülerinden olan dolunayı sorumlu tutabiliriz. Bu durum özellikle kadınların yaşadığı mestrüasyun döngüsü ile dolunay döngüsü arasında bir ilişki kurulmaya çalışılıyor. Bunun için de dolunayın hormanları olumsuz yönde etkilediği söylenmektedir.
  3. Su Döngüsü: Ayın sahip olduğu yer çekimi sayesinde suyun olduğu deniz- okyanuslarda gel-git olayının yaşanmasına neden olduğunu bilmekteyiz. Bazı insanlar bu nedenle ayın yer çekiminin su döngüsünde olduğu gibi insan psikolojisinde de gel git olayının yaşanmasına neden olabileceğini söylüyor. Sizce doğru olabilir mi?
  4. Psychological Effects: Ayın sahip olduğu yer çekiminin insan psikolojisinde gel git olaylarını meydana getirebildiğini düşünen bazı insanlar, yaşanılan agresif – olumsuz davranışların ayın değişimlerinde olduğunu söylemektedir.
  5. Doğal Ritimler: Ayın doğada su döngüsünde etkisi gibi bazı canlılarda özellik su döngüsünün meydana geldiği yerde yaşayan deniz canlılarında değişimler yarattığını düşünerek doğal olarak dolunayın insanların davranışları üzerinde değişimleri meydana getirdiğini de ifade etmektedirler.

Dolunay Etkileri İle İlgili Sorular – Dolunaya Bakmanın Zararları

Dolunaya bakmanın zararları arasında en yaygın görülen gözlerde geçici bir hasara neden olması gelmektedir. Dolunay ışığının gözleri çevreleyen duyarlı dokulara zarar verip, gözlerde yanma, kaşıntı, kızarıklığa neden olabilmektedir. Romantik bir dolunay akşamında sevdiklerinizle birlikte izlemeden önce gözleri korumak için güneş gözlüğü veya buna uygun bir göz koruma ekipmanı kullanabilirsiniz. Bunun yanı sıra dolunayın kadınlar üzerindeki etkileri arasında vücuttaki melatonin üretimini etkileyip uyku düzeninin bozması ve heyecan ile bakıldığı için stresli endişeli hissetmesine neden olabilir.

Dolunaya Neden Bakılmaz

Dolunaya neden bakılmaz sorusu dolunay oluşmadan günler önce tartışılmaya başlanılır. Uzun uzun yapılan tartışmalardan çıkan sonuçlar arasında çıplak gözle bakıldığı zaman gözlere hasar vermesi, dolunayın oluşmasını beklerken duyulan heyecandan dolayı stresli ve heyecanlı hissetme ve uyku düzeninin bozulması yer almaktadır.