Klasik Kahvelerin Dışında Deneyebileceğiniz Farklı Kahveler Var!

Sabah uyanamayanların antibiyotiği, tutkunlarının  merak konusu olan kahve çeşitlerini artık hemen herkes biliyor. Kafeinsiz güne başlayamayanlar olarak, fırsatını bulduğumuz an kahve çekirdeklerinin arasında buluveriyoruz kendimizi. Bu kahve sevgisi bizi onun hakkında var olan her şeyi öğrenmeye itiyor. Klasik kahve çeşitlerinin yanında pek adı sanı duyulmamış, bilinmeyen kahve çeşitlerini de araştırmaya yöneliyoruz. Şimdi sizlere klasik kahvelerin dışında, ufkunuzu ve bilgi seviyenizi nirvanalara taşıyabilecek bir yazı okutacağız. Yine de okumak isteyenlere klasik kahve çeşitlerinden kısaca bahsedelim. Ayrıca popüler kahve çeşitleri ile ilgili yazımıza bu linkten ulaşabilirsiniz.

Coffee Varieties

Klasik Kahve Çeşitleri

Klasik dediğimiz kahvelerin hepsi kahve makinasıyla hazırlanıyor ve hepsi espresso bazlıdır. Herkesçe bilinen bu kahveleri bir de bizden dinleyin istedik. Bir de demleme ve damlama yöntemleri ile  yapılan kahve çeşitleri var. 3rd Wave Coffee Current ile kendileri heryerde boy göstermeye başladılar. Bu akım hakkında ayrıntılı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.

Klasik Kahve Çeşitleri

Espresso

Neredeyse tüm kahvelerin oluşum aşamasının ilk zinciridir espresso. İnce öğütülmüş kahvenin belli basınç ve sıcaklıkta suyla süzülmesyle elde edilir. İtalyanların vazgeçilmezi olan espresso en popüler kahve çeşitlerindendir.

Americano

Espresso bazlı kahvelerin başında geliyor sevgili Amercano. Bir shor espressonun üzerine sıcak su eklenerek yapılır. Hatta ilginç de bir hikayesi de vardır. İkinci Dünya Savaşı’nda Avrupa Kıta’sında bulunan Amerikalılar, espresso gibi sert bir kahveyi içemeyince içine su eklemişler. Buna şahit olan İtalyanlar, ortaya çıkan bu ürüne Americano demişler.

Lungo

Üç shot espresso ve üzerine eklenen su ile elde edilen bir kahve çeşididir. Espresso türleri arasından en az tercih edilen kahve diyebiliriz.

Ristretto

Tek shot espressonun ağır geldiği bünyelere ithafen hazırlanan bir kahvemiz. Ristretto yarım shot espresso ile hazırlanıyor.

Cappucino

Espresso bazlı kahve çeşitlerinden en çok tercih edilen kahveler arasında yer alıyor cappucino. Espresso, sıcak süt ve su karışımından elde edilir. Sütün krema haline getirilmesi bu kahvede önemli bir püf noktadır.

Latte

Hakkında bilgi sahibi olan olmayan herkesin ağzından duyabilirsiniz ‘Ben bir latte alayım’ diye… Çünkü özellikle ülkemizde en çok tüketilen ve en popüler kahveler listesindedir kendisi. Tek shot espresso üzerine eklenen bol sütle yapılır.

Cortado

Daha hafif sevenlere özel olan cortado, yarım shot espressoya eklenen süt ile yapılır. Böylece kahvenin acılığı ve asiditesi de azalmış olur.

Flat White

Bu kahve çeşidi için iki ülke rekabet ediyor! (Yeni Zelanda – Avustralya) İki shot espresso üzerine tamamen pürüzsüz hale getirilmiş süt ile hazırlanan Flat White’ın sevenleri çok.

Macchiato

Tek shot espressonun içine yoğunaştırılmış süt konulunca ortaya bu kahve çıkıyor. İtalyanca macchiato lekeli, benek benek demektir. Bilen bilir.

Bilinmeyen Kahve Çeşitleri

Bilinmeyen kahve çeşitleri derken, bizim şu an icat ettiğimiz ve kimsenin bilmediği kahve çeşitlerinden bahsetmeyeceğiz.  Bahsedeceğimiz bu kahveler alışkın olmadığımız ve belki hiç duymadığımız yöntemlerle ve malzemelerle hazırlanıyor.

iyi21 – Alkol+Kahve = Mutluluk

Alkol + Kahve = Mutluluk

Kahvenin içine alkol katılarak hazırlanan kahve çeşitleri bazılarının favorisi. Damak tadınız nedir bilmem ama sıradışı kahveleri mutlaka denemelisiniz.

Irish Coffee

Fitre kahvenin üzerine eklenen İrlanda viskisi ile hazırlanan bir kahvedir.

Gaelic Coffee

Bu da yine filtre kahvenin içine İskoç viskisi konularak hazırlanır.

Keoke Coffee

Kahlua, kakao ve brendi ile karıştırılarak hazırlanan bir çeşit filtre kahvedir. Üzerine çırpılmış krema eklenir.

Russian Coffee

Ruslar alkol kültürlerini, kahveye de yansıtmakta hiç çekinmemişler. Filtre kahveye vodkayı eklemişler hemen…

Russian Coffee

Etnisitesi Yüksek Kahve Çeşitleri

Klasik kahvelerin dışında, her kültürün insanı, kahveye kendilerinden bir şeyler katmaya çalışmışlar. Genelde yerel birer lezzet olarak kalan bu kahve çeşitlerini hemen size sunuyoruz. Güzellikler saklı kalmasın…

Kopi Joss

Endonezya’da değişik bir yöntemle yapılan Kopi Joss, buradaki insanlar için geleneksel bir anlam taşıyor. Kahveyi su ile karıştırdıktan sonra  içerisine köz atıyorlar. Zaten kahvenin bu özel adı da, atılan közün çıkardığı sesten geliyor.

Ca phe sua da

Vietnam’a özgü bir tat olan bu kahvenin içinde süt ve buz var. Kahve sürü karıştırıp buzun üzerine dökülüyor. Vietnam’da bulunan özel filtrelerde süzülerek servis ediliyor.

Egg Coffee

Yine Vietnam’da bir kahveden bahsediyorum sıkı durun. Yumurta sarısı, şeker ve yoğun süt ile hazırlanan bu kahveyi içmek ister miydiniz?

Yuanyang

Hadi biraz Uzak Doğu’ya gidelim. Hong Kong’da yapılan bu kahvenin içine ayrıca çay da karıştırılıyor. İkisi bir arada!