Canlı ve parlak bir cilde sahip olmanın maalesef ki kolay bir yolu yoktur. Ancak birkaç adımda “Doğru Cilt Bakımı” yaparak sağlıklı ve parlak bir cilde sahip olmak mümkün.

Bu noktada önemli 2 kuralımız var: Birincisi doğru cilt bakım rutini oluşturmak, ikincisi ise cilt bakım rutinini aksatmadan düzenli bir şekilde sürdürebilmek.

Peki 5 adımda cilt bakım rutini nasıl oluşturulur? Sizler için detaylı bir araştırma yaptık. 5 adımda sağlıklı ve parlak bir cilde nasıl sahip oluruz gelin hep birlikte bakalım.

5 Adımda Cilt Bakım Rutini Oluşturmak

 1. Adım Temizleyici: İlk ve en önemli adımlardan birisi cildi arındırmak ve temizlemek. Bunun için yüz temizleme jelleri oldukça etkili. Yüz temizleme jelleri ciltte biriken makyaj kalıntılarını ve ciltteki ölü hücreleri temizleyerek, cildin daha canlı ve sağlıklı bir görünüme kavuşmasını sağlar. Cilt tipinize uygun yüz yıkama jelini bulmak doğru bir cilt bakım rutini oluşturmanın ilk ve en önemli basamağı olacaktır.
  makyaj temizleyici
 2. Adım Tonik: Yüz toniği uygulamak, cildi yüz yıkama jeli ile temizlendikten sonra gözeneklerde biriken makyaj kalıntılarının derinlemesine temizlenmesi için gerekli bir aşamadır. Düzenli bir şekilde uygulanan tonikler gözeneklerin sıkılaşmasına, böylece de daha küçük görünmesine neden olur. Aynı zamanda düzenli bir şekilde tonik kullanmak ciltteki fazla yağın emilerek akne ve sivilce oluşmasını engeller.
  makyaj tonik
 3. Adım Serum: Cilt tipinize göre doğru serumu kullanmak cilt bakım rutininizin en güçlü ve etkili adımlarından birisidir. Serumlar cildi beslemek ve canlı bir görünüm kazandırmak için kullanılan yoğun içerikli sıvı ürünlerdir. Yaşlanma karşıtı, aydınlatıcı, onarıcı, leke karşıtı gibi pekçok çeşidi bulunur. Bu nedenle cilt tipinize uygun serumu bulmak cilt bakım rutininizin en önemli adımlarından birisi olacaktır.
  makyaj serum
 4. Adım Göz Kremi: Göz çevresi cildin diğer bölgelerine göre oldukça ince ve hassastır. Bu nedenle göz çevresi bakımı cilt bakım rutinindeki en önemli adımlardan birisidir. Göz çevresi kremleri genellikle şişlik, koyu halka görünümü, ince kırışıklıklar gibi gözaltı problemlerini gidermeyi amaçlar. Göz altını nemlendirmek, daha genç ve sağlıklı görünmenize yardımcı olacaktır. Nemli bir gözaltı aynı zamanda kusursuz bir göz makyajı demektir. Bu nedenle göz kremi kullanmak cilt bakımında etkili olduğu kadar makyajınızın kusursuz ve doğal durmasını da sağlayacaktır.
  Göz Kremi
 5. Adım Yüz Nemlendiricisi: Rutinimizin olmazsa olmaz en son adımı da tabii ki yüz nemlendiricisi kullanmak. Yüzümüzü nemlendirmek önemlidir ancak doğru yüz nemlendiricisi kullanmak çok daha önemlidir. Her nemlendirici cildinizle uyum sağlamayacaktır. Bu nedenle cilt tipinizi bilmek ve buna bağlı olarak doğru nemlendiriciyi seçmek çok önemli. Örneğin; yağlı bir cildiniz varsa mutlaka su bazlı bir nemlendirici kullanmanız gerekir. Su bazlı nemlendiriciler cildinizi parlatmadan ve yağlandırmadan besleyecektir. Özetle yağlı bir cilde sahipseniz mutlaka su bazlı bir nemlendirici kullanmalısınız. Diğer yandan cildiniz kuru ise mutlaka hyaluronik asit gibi nem oranı yüksek bileşenler içeren bir nemlendirici tercih etmeniz gerekiyor. Doğru bir nemlendirici seçimi cildinizin ışıl ışıl parlamasına ve daha sağlıklı görünmesine neden olacaktır.
  Yüz Nemlendiricisi
  Bonus Bilgi Rutine Uymak: Tüm adımları tamamladık fakat oldukça önemli olan son bir adım daha var. Yaptığımız cilt bakımını istikrarlı ve düzenli bir şekilde devam ettirebilmek. Biliyorsunuz ki en güzel kıyafetimiz sağlıklı olan cildimizdir. Bu nedenle özenli ve istikrarlı bir şekilde cilt bakım rutinine uymak cildimizde gözle görülür güzelliklere ve değişimlere neden olur.

Bu yazımızda sizler için “5 adımda nasıl cilt bakım rutini oluşturulur? “sorusunu cevaplamış olduk. Çok fazla ürün kullanmadan, cilt tipinize uygun ürünleri tercih ederek sadece 5 adımda daha parlak ve sağlıklı bir cilde sahip olmanız mümkün.