Anne Sütüne Yakınlığı ile Tanınan Keçi Sütünün Faydaları

Süt her yaştan kişinin tüketmesi gereken bir besin. Bebeklikte anne sütü ile başlayan süreç; bir yaş üzerindeki diğer sütler ile devam ediyor. Bu sütler arasında yer alan Keçi Sütünün Faydaları Nelerdir? Son yıllarda yapılan araştırmalar keçi sütünün faydaları bakımından anne sütüne yakın değerler taşıdığını gösterdi. Keçi sütü; uzmanlar tarafından özellikle çocuklar için daha fazla önerilmeye başlandı. Keçi sütlü mamalar, keçi sütü ile yapılan bebek büsküvileri de bebekler için ek gıdalar olarak üretiliyor.

Keçi Sütünün Faydaları

B1 ve B2 vitaminleri yönünden zengindir. B1 (mg/10ml) keçi sütünde 68, inek sütünde 48, anne sütünde 17 birimdir. B2 (mg/10ml) keçi sütünde 210, inek sütünde 159, anne sütünde 255 birimdir. Anne sütü kadar yüksek olmamakla beraber A ve D vitaminleri içerir. Keçiler; vücut ağırlıklarına oranla daha büyük ve aktif bir tiroid bezine sahip oldukları için karoteni (Karoten; karaciğerde depolanıp gerekli olduğu zaman A vitaminine dönüşebildiğinden bir provitamin sayılır) daha etkinlikle vitamin A’ ya çevirip süte geçirebilmektedirler.

Bu da sütü; besleyici özelliği bakımından ve rengi açısından diğer sütlerden farklı kılar. Keçi sütünün diğer sütlerden daha beyaz olmasının nedenin bu olduğu düşünülmektedir. Bazı araştırmalara göre keçi sütündeki A vitamini anne sütünden iki kat fazladır.

Kalsiyum ve fosfor yönünden zengindir. İçerdiği kalsiyum; anne sütünden dört kat fazladır. Toplam kaloride anne sütüyle eşdeğerdir. Tabii tüm bu veriler anne sütü yerine kullanacağı anlamını taşımıyor. Devam sütü olarak tercih edilebileceğini gösteriyor.

Zaten hiçbir süt anne sütünün yerini tutamaz.

Keçi Sütü Faydaları Bakımından Diğer Tercih Nedenleri

Keçi sütünün protein benzerliği, bileşimleri ve besin elementleri yönünden anne sütüne benzer olduğunu belirtmiştik.

  • İçerdiği yağ inek ve sütüne oranlarda oldukça düşüktür. Bu da kolay sindirilmesini sağlar. Oluşabilecek bağırsak problemlerini en aza indirir.
  • Sütlerde; bazı kişilerde alerjiye neden olan proteinler de bulunur. Süt proteinlerinden alfa-s1-kazein, alerjiye sebep olan önemli bir proteindir. Bu protein keçi sütünde, inek sütüne oranla çok daha azdır. Bu nedenle alerjik bünyeli kişilerde, hassas yapılı bebek ve çocuklarda daha fazla tercih edilmektedir.

Bebeklere Keçi Sütü Ne Zaman Verilebilir

Genel olarak; bir yaş öncesi bebeklere süt verilmesi önerilmez. Hassas bünyesi farklı reaksiyonlar verebileceğinden öncelikle keçi sütlü mamayı deneyebilirsiniz. Keçi sütü verildiğinde sütü bir miktar su ile karıştırmak bir diğer yöntemdir. En doğru yöntemi ve zamanı bebeğinizin hekiminize danışarak belirleyebilirsiniz. Bu sağlıklı süte sofranızda yer açın.