Etkili Bir Yağ: Kantaron Yağı Faydaları Nelerdir?

Kantaron Nedir?

Kantaron yağı faydalarını araştırırken baharat ve çeşitli faydalı bitkiler satan aktarlarda sıklıkla karşımıza çıkan bitkilerden biri de kantarondur. Kantaron, tüm dünyada yüzyıllardır cilt hastalıkları başta olmak üzere pek çok sağlık sorununda tedavi amaçlı kullanılan faydalı ve değerli bir bitkidir.

Sarı kantaron ve kırmızı kantaron gibi çeşitleriyle, şifa deposu olan bu otsu bitki; mızrağa benzeyen bir şekliyle, uçunda çiçek bulunan dallardan oluşur.

Bu dalların uçunda bulunan çiçeğin rengi, sarı ya da kırmızı kantaron olarak adlandırılmasını sağlar. Halk arasında “binbirdelik otu” olarak da adlandırılan bu bitki, yaz aylarında toplanmaktadır. Bu bitkinin yapraklarının ışığa tutulması ile parlak yağ noktacıkları görülür. Toplandıktan sonra henüz tazeyken kurutularak ya da işenerek kullanılır.

Peki, kurtarıcı bir şifa deposu olan bitkiden elde edilen kantaron yağı nedir? 

Kantaron Yağı Nedir?

Gentianaceae familyasına ait olan kantaron bitkisi halk arasında ateş otu, acı ot olarak adlandırılır. Kantaron bitkisi içerisinde bulundurduğu özelliklerinden dolayı büyülü bitki olarak anılır. Kantaron yağı adını, kantaron bitkisinin yapraklarında bulunan hypericumdan elde edilen yağdan alır. İçerisinde bulundurduğu aktif maddelerle hastalıkları tedavi etme adına bir şifa kaynağıdır. 

Kantaron Yağı Çeşitleri Nelerdir?

Kantaron yağının, sarı ve kırmızı kantaron çiçeğinden elde edilen iki çeşidi bulunur. 

Kırmızı Kantaron Yağı

Kırmızı kantaron çiçeği alternatif tıpta bitkisel tedaviler arasında en çok tercih edilen bitkidir. Kırmızı kantaron yağının yararları saymakla bitmiyor. Kırmızı kantaron yağının önemli özelliklerinden biri cildi nemlendirerek kırışıkların oluşmasını engellemek ve yaşlanmayı geciktirme etkisine sahip olmasıdır. Nemlendirici etkisinin yanı sıra hücre yenilenmesini de destekler. Cilt yüzeyinde oluşan sivilce ve sivilcenin neden olduğu lekelerin giderilmesine yardımcı olur. Cilt renginin eşitlenmesine etkilidir. Cilde faydalarının yanı sıra, vücut fonksiyonlarının sağlıklı bir şekilde devam etmesine yardımcı olur. Sindirim sistemini destekleyerek kabızlığı ve şişkinliği engeller. Yara ve enfeksiyonların tedavisinde önemli rol oynar. Kırmızı kantaron yağının saç sağlığı içinde faydaları vardır. Saçların daha sağlıklı ve güzel görünmesini sağlar. Vitamin ve mineral açısından zengin olan kantaron yağı saç köklerini besleyerek saçın parlak görünmesine katkı sağlar ve yeni saç oluşumunu destekler. 

Sarı Kantaron Yağı

Sarı kantaron yağı büyüleyici bitki olarak anılır ve pek çok faydası olan bitkisel bir üründür. Sarı kantaron yağının faydaları, kırmızı kantaron yağı gibi saymakla bitmiyor. Kırmızı kantaron yağı ile aynı sorunlara şifa olan sarı kantaron yağı deride oluşan enfeksiyonları iyileştirir ve enfeksiyonların sebep olduğu mantarların iyileşme sürecini hızlandırır. Deri hastalıklarından biri olan egzama sorununu giderilmesinde etkilidir. 

Sarı ve Kırmızı Kantaron Yağının Olası Zararları Nelerdir?

Kronik hastalığı bulunan kişiler, sarı ve kırmızı kantaron yağını kullanmadan önce bir uzmana danışmalıdır. Belirli hastalıklardan dolayı ilaç kullanımı zorunlu kişilere tavsiye edilmez. Bitkilere karşı alerjisi olan kişilerin, kantaron yağını uzman kontrolü altında kullanması önerilir.

Kantaron Yağının Faydaları Nelerdir?

Kantaron yağı cilt hastalıkları başta olmak üzere birçok hastalığın şifa kaynağıdır. Peki, pek çok bilimsel çalışmaya konu olan kantaron yağının faydaları nelerdir?

 • Kantaron yağı antiseptik özelliği gösterdiği için, mikropların açık yara üzerinden vücuda girmesini engeller ve yara üzerinde var olan mikropların da yok olmasını sağlar.
 • Alternatif tıpta kendisine sıklıkla yer bulan kantaron yağı, yaşlılık belirtilerinin geciktirilmesine yardımcı olur.
 • Hücre yenilemesini hızlandıran kantaron yağı, yaraların hızlı bir şekilde iyileşmesine sağlayarak, iz kalmasını önler. Böylece cildin eski görüntüsüne kavuşmasına yardımcı olur.
 • Sarı ve kırmızı kantaron yağı düzenli kullanımında cildi sıkılaştırarak ince çizgilerin görünümünü azaltır. Cilt tonunu eşitleyerek cildin görüntüsünü eşitler.

Kantaron Yağının Cilde Faydaları Nelerdir?

 • Kantaron yağının en önemli faydalarından biri, cilt sağlığını korumasıdır.
 • Hücrelerin yenilenmesini hızlandırır.
 • Kırışıkları önlemeye ve cildin elastikiyetini arttırmaya yardımcı olur.
 • Cildin nem dengesini koruyarak; pürüzsüz, sağlıklı bir görünüme sahip olmasını sağlar.
 • Cilt lekelerini ortadan kaldırır.
 • Cilt renginin bölgesel olarak farklılaştığı alanlarda cilt renginin eşitlenmesini sağlar.

Kantaron Yağının Enfeksiyon Hastalıklarına Faydaları Nelerdir?

 • Enfeksiyonlara yol açan bakteri, virüs ve mantar gibi mikroorganizmalarla mücadele ederek sağlığın korunmasını sağlar.
 • Ayak mantarı, deri enfeksiyonları, sivilce, uçuk gibi pek çok hastalıkta kantaron yağı uygulaması, enfeksiyonun iyileştirilmesine yardımcı olur.
 • Akne gibi enfeksiyonlarda iyileşme sonrasında iz kalmamasını sağlar.

Kantaron Yağının Saça Faydaları Nelerdir?

 • Kantaron yağı değerli bileşenleri, içeriğinde bulunan vitamin ve mineraller ile saç sağlığının korunmasına yardımcı olur.
 • Saçların parlak ve sağlıklı görünmesini sağlar.
 • Düzenli kantaron yağı kullanımı saçta kırık oluşumunu azaltır.
 • Saç dökülmelerini azaltır ve saçların sağlıklı bir şekilde uzamasını sağlar.
 • Seyrek yapılı saçları gürleştirir ve ince yapılı saç tellerinin kalınlaşmasına yardımcı olur.
 • Saç derisinde oluşan kepeklenme, egzama, pullanma gibi sorunların önlenmesinde etkilidir.