Dayanıklılık ve Kuvvet İçin 6 Temel Egzersiz ile birlikte günlük direncinizi ve kuvvetinizi artırabilirsiniz.

Her egzersizin kendine has bir amacı vardır; kas yapısını güçlendirme, yağ yakma, sıkılaşma bunlardan bazılarıdır ve her egzersizin doğru şartlara ve etkili uygulamaya ihtiyacı vardır. Belki her gün egzersiz yapıyorsanız bile doğru uygulamaları yapmadığınız sürece amacınıza ulaşamayabilirsiniz.

Spor hareketlerine başlamadan önce sporda dikkat etmeniz gerekenleri yazdığımızı yazımıza da bakabilirsiniz. Sonuç olarak, sürekli egzersiz yapmanıza rağmen istediğiniz sonuçlara ulaşamıyorsanız, bu 7 temel egzersize dönmeniz, dayanıklılığınızı ve fitliğinizi istediğiniz düzeye getirebilirsiniz.

Dayanıklılık Antremanı

1. Ağırlık ile Squat Çalışma

Ağırlık ile squat çalışma

Squat, çoğu insanın doğru, güvenli ve etkili bir biçimde yapmakta zorlandığı bir egzersiz biçimidir. Ağırlıklı squat, kendi ağırlığınızla yaptığınız ağırlıksız squat hareketinden iki kat daha etkili performans gösterir. Kalça, bacak ve core bölgesinde çok daha yoğun kontrol ve güçlenme sağlar.

2. Pallof Press

pallof press antremani

Pallof press, ilk zamanlarda karmaşık gelebilir olmasına rağmen etkisi ve faydaları inanılmaz bir uygulamadır. Rotasyona karşı gösterilen direnç, doğrudan core bölgesine hitap eder. Bu sayede yan karın kasları, abs, bel ve kalça kasları güçlenir.

3. Ağırlık ile Sırt Kası Geliştirme

Ağırlık ile sırt kası geliştirme

Sırt kaslarını geliştirme, tüm fitness hikayenizi etkileyecek öneme sahiptir. Dumbbell row adı verilen ağırlıkla sırt kası geliştirme hareketi ile sırt kaslarınızı geliştirmek, denge bulmaya ve duruş bozukluklarının giderilmesine yardımcı olur. Egzersiz uygulamalarında doğru pozisyonu korumanızı sağlayarak yaralanma riskinizi azaltır.

4. Şınav

Şınav Çekme

Son derece klasik ve fonksiyonel şınav hareketi, ön omuz kasları, triceps ve göğüs kaslarını geliştirme gibi üst beden antrenmanı için vazgeçilmezler arasında.

5. Split Squat

Split Squat

Kendi beden ağırlığınızla yaptığınız squat hareketinden çok daha etkili bir başka yöntem: split squat. Denge bulmaya yoğunlaştıran bu hareket ile kalçadaki sabit kasları sıkılaştırır.

6. Kalça Sıkılaştırma

Kalça Sıkılaştırma

Kalça bölümü, vücutta en önemli kas gruplarından biridir. Hem kadınlarda hem de erkeklerde kalça sıkılaştırma ve güçlendirmeye yarayan bu hareket, squat egzersizlerinde olduğu gibi diz ve kalça incinme riski de taşımıyor.