Burun Eğriliği (Deviasyon) Nedir? Tedavisi Nasıl Olur?

Burun Eğriliği

Yüzün en dikkat çeken kısımlarından biri olan burun, erkek- kadın fark etmeksizin yüzde dikkat çeken ilk organdır. Ayrıca yaşamsal faaliyetlerin başında gelen nefes alıp verme işlevini de yüklenir. Durum böyle olunca burada oluşan herhangi bir rahatsızlık önemli ve hayati olabilir. Halk arasında burun eğriliği olarak bilinen deviasyon, insanları nefes alırken güç durumda bırakabiliyor.

Burun Eğriliği Deviasyon Nedir?

Burun eğriliğinden önce sağlıklı bir burun yapısının nasıl olması gerektiğini bilmek gerekir. Sağlıklı bir burun, ön kısmındaki giriş deliği arkaya doğru genişler. Bu tünelde alınan hava ısıtılır ve koku alma bölgelerine gönderilir. Ayrıca sabit kalite ve temizlikte hava gönderilmesi, burnun düzgün çalışmasına bağlıdır. Burun eğriliği durumunda tam ortada yer alması gereken kıkırdak orta hattan biraz daha eğimli olarak herhangi bir tarafa eğilir.

Burun Eğriliğinin Sebepleri Nelerdir?

Burun eğriliği, darbe, çarpma veya düşmelerden kaynaklanabilir. Bunların yanı sıra yüz kemiklerinin büyümesi sırasında meydana gelen bir rahatsızlıktan dolayı olabilir. Deviasyon, kalıtımsal nedenlerden dolayı da meydana gelmektedir. Doğuştan gelen asimetrik yüz hatları burun eğriliğini de tetikleyebilir. Burun, genellikle  18 yaşına kadar gelişimini sürdürüyor. Küçük yaşlarda burunda kaza veya genetik olarak meydana gelen herhangi kayma veya eğrilik, ilerleyen yalarda gelişerek, burun eğriliğine (deviasyon) neden olabiliyor.

Burun Eğriliği Sonucunda Oluşan Rahatsızlıklar

Burun, solunum işlevini gerçekleştiren en önemli organdır. Burunda oluşan eğrilikten dolayı hava geçişi engellenir. Oluşan bu tıkanıklık sonucu ağız, dil ve gırtlak bölgesini kapsayan alanda kuruluk oluşur. Dilin lezzet alma yetisi azalır. Burun eğriliği olan kişilerde horlama ve uyku bozukluğu görülür. Bunun sonucunda ise yorgun uyanma, güne yorgun başlama ve dolayısıyla gün içinde dikkat dağınıklığı gibi reaksiyonlar görülebilir. Bu rahatsızlık, kişiyi soğuk algınlığı gibi hastalıklara karşı daha hassas bir hale getirir. Burun eğriliği ağzı sağlığını da etkiliyor. Diş eti ve diş sağlığı sorunlarını da beraberinde getiriyor.

Deviasyon Nasıl Teşhis Edilir Belirtileri Nelerdir?

Burun eğriliği, dışarıdan bakıldığında hemen fark edilebilecek bir yapıda olabileceği gibi, burnun içinde gözle görülemeyecek bir şekilde de gelişebilir. Burun eğriliğine sahip olan kişilerde bazı belirtiler oluşur. Bu belirtiler:

  • Tek veya çift taraflı burun tıkanıklığı.
  • Sürekli olarak ağızdan nefes alma zorunda kalınması. Bunun sonucunda oluşabilecek boğaz kuruluğu ya da sürekli boğaz yanması.
  • Horlama
  • Yorgun uyanma ve dikkat eksikliğinin ortaya çıkması
  • Burunda ya da yüzde oluşan ağrılar

Burun Eğriliği Ameliyatı

Deviasyon hastalığının tanısında ilk olarak elle muayene yapılabilir. Sonrasında endoskopi ya da tomografi ile teşhis edilebilir. Sorun kıkırdak ve kemikle alakalı olduğu için, mutlak bir gereklilik varsa ameliyat yapılır. Ancak ameliyat için çok acil bir durum söz konusu değilse 18. yaşı beklemekte fayda vardır. Çünkü burnun gelişimini tamamlaması bu yaşa kadar sürüyor. Ameliyat gerektiğinde, lokal ya da genel anestezi ile yapılabilir.

Deviasyon Ameliyatı Sonrası

Ameliyat sonrasında burnun içerisine takılan silikon plaka vb. nesneler nedeni ile hasta nefes almada zorluk çekebilir. Bu nedenle ameliyattan sonraki ilk günlerde sulu ve yumuşak gıdaları tüketmelidir. Dinlenme sürecinde ise kafalarını daima yüksek tutmalıdırlar. Silikon plaklar yaklaşık olarak bir hafta içerisinde çıkarıldıkları için bu aşamadan sonra hastalar daha rahat nefes alabilirler ve hayatları daha kolay bir şekilde ilerler. Ayrıca bu dönemde burnu korumak çok önemlidir. Burunla oynamamak, ağır gözlük kullanmaktan kaçınmak gerekiyor. Burnun içinde oluşabilecek kabuklanmaya karşı, sürekli nemli tutulmalıdır.