21 Yaşına, 21 Öneri

1. Hata yapmayı sevmeyi öğren. Her zaman hatalarından öğreneceğin şeyler olduğunu hatırla. Kendinden fazla şüphe etmene gerek yok. Bir gün bu hataları hatırlayıp gülüp geçeceksin.

2. Daha çok evet de. Bazen konfor alanından çıkmak tedirgin edici olabilir ancak yeni fırsatlar yakalamanın yolu buradan geçiyor.

3. Az çoktur. Her dalda bir kuş olmaya çalışma. Alanına ve iyi yaptığın şeylere odaklan.

4. İnsanlara nasıl hissettiğini anlat. Biri seni incittiğinde veya biriyle güzel vakit geçirdiğinde bunu onlara söyle. Annen ve babanla konuşmak istediğinde onlara sevgini belirt. Duygularını aktarmada dürüst ol.

5. Değişmeyi sevmeyi öğren. Hayat hep aynı kalmayacak. Gelişecek, değişecek… Buna ayak uydur.

6. Sandığın kadar kaybetmemiş olabilirsin. Çok istediğin bir şeyde başarılı olamamış olabilirsin. Pes etme, başka yollar dene.

7. Diğer insanların ne düşündükleri üzerine fazla düşünme. Başkaları için yaşamıyorsun. Onların düşünceleri senin eylemlerin olmasın.

8. Kendine ve başkalarına dürüst ol. Yalanlar üzerine kurulu ilişkiler uzun sürmez. Ne kendini kandır ne de başkalarını…

9. Yeni insanlarla tanış. Hayatta yeni insanlarla tanışmanın, onları öğrenmenin sana katacakları tahmin edemeyeceğin boyutta.

10. Yalnız kalmak için zaman ayır. Kendinle takıl. Kendinle yemeğe çık, sinemaya git ne yaparsan yap ama kendini dinlemeyi unutma.

11. Soru sor. Az soru sormak çok zeki olduğun anlamına gelmez ya da seni daha zeki göstermez. Bilmediğin şeyler altında ezilme, öğren.

12. Yapamadıklarına değil elinde olanlara odaklan. Herkesin bir kulvarı vardır. Yapmak istediğin şey için yeteneğin olmadığını düşünüyorsan kendini fazla yıpratma. Başka yetilerine odaklan.

13. İnsanların iyi hissetmesini sağla. Çünkü bu seni iyi hissettirecek ve kalben büyütecek yegane şey.

14. Kendine yatırım yap. Her şeyini her an harcama. Zamanın ve bütçenle kendine yatırım yap.

15. Kendinle iddiaya gir. Tutkulu olduğun bir şey üzerine kendinle iddialaş, kendini geliştir, mücadele etmeyi öğren.

16. Kendini sevmeyi öğren. Ancak kendini sevmeyi bildiğin zaman hayattan gerçek hazzı alabilirsin. Kusurlarını ve başarılarını birer kefeye koy, hepsini kabul et. Hepsi sensin.

17. Yüksekten bakma Seviyen diğerlerinden üstün olabilir. Bu büyüklenme seni sadece yalnız bırakır. Tepelerde yalnız dolaşma, insanların arasına karış.

18. Keyif almaya bak. Çıktığın bu yolculuktan keyif almaya bak. Amaçlarını, başarılarını ve hatalarını keyifle seyret. Keyif alabileceğin bir konser, tiyatro, sinemaya gidebilirsin veya geçmiş dönemde popüler olan grupları araştırabilirsin.

19. Sana karşı sen olma. Daha iyi olmak ya da daha iyi olanlar gibi olmak için üzerinde baskı kurma. Kendin olmaya devam et.

20. Büyük riskler al. İstediğin şeyin peşinden git. İşinden istifa et. Okulunu bırak. Hoşlandığın kişiye selam ver. Gerçekten yapmak istediklerin peşinde büyük riskler al.

21. Kim olarak doğduğunu ve kim olduğunu keşfet. Geçtiğin yolu izle. Nereye vardığına bak. Nereye gideceğini tart. Kendini yeniden keşfet.