Doğu Deyip Geçmeyin!

Türkiye’mizin her karışı gezip görmeye değer. Bereketli topraklarının her bir karesinde ayrı bir hazine ve güzellik gizli… Her bölgesi farklı doğal ve tarihi güzellikleri barındıran güzel ülkemizin Doğu Bölgesi, ihmal edilmiş olsa da, onlarca belki binlerce medeniyete ev sahipliği yapmış bu topraklarda gezip görülmeye değer o kadar çok yer var ki… Güneydoğu Anadolu’da da görülmesi gereken birçok güzellik var ayrıca. Gidenlerin Kilo Alarak Döndüğü Şehir: Gaziantep yazımızda bu güzel Güneydoğu Anadolu şehrini sizlere ayrıntılarıyla tanıtmıştık. Şimdi sıra Doğu’da… Merak edenlere ve gitmek isteyenlere, güneşin tüm ihtişamı ile yükseldiği Doğu Anadolu Bölgesi’nde gezilmesi gereken yerleri derledik.

Van Gölü

Van Gölü

Doğu Anadolu Bölgesi’nin en güzel şehirlerinden biri olan Van, Gölü ve diğer doğal ve tarihi güzellikleri ile farklı bir hava solumanızı sağlayacak. Her yıl yerli ve yabancı turisti ağırlayan şehirde, gezip görülecek irili ufaklı birçok köy var. Van Gölü ise güzelliği ve büyüklüğü ile halk arasında Van Denizi olarak biliniyor. Van Gölü’nde bulunan Ahdamar Adası ise kilisesi ile ünlü. 20. Yüzyılın başlarında yapılan kilise, İncil ve Tevrat’tan çeşitli sahneleri de barındırıyor. Doğu’da gezilmesi gereken yerlerden biri de yine Van’ın Başkale ilçesinde bulunan Peri Bacalarıdır. Kapadokya’ya benzerliği nedeniyle Vanadokya da denilen turistik bölgeyi Van’a giden herkes görmeli.

Yüzen Adalar – Bingöl

Yüzen Adalar Bingöl

Bingöl’ün Solhan İlçesi’nde bulunan ve bir krater gölü olan yüzen adalar, Doğu Anadolu’da gezilmesi gereken yerlerden belki de en sıra dışı ve minik olanı… Gölde toprak parçalarının ayrılmasıyla oluşan birbirinden ve zeminden bağımsız üç tane adacık bulunuyor. Bu adacıklar o kadar minik ki biraz itip çekmenizle ya da rüzgar ile hareket edebiliyor. Bu sıra dışı doğa olayına yakından şahit olup aynı zamanda Bingöl’ün doğal güzelliklerini de keşfedebilirsiniz.

Nemrut Krater Gölü – Bitlis

Nemrut Krater Gölü

Aslında Türkiye’de iki tane Nemrut Dağı bulunuyor. Bunlardan biri Adıyaman’da diğeri ise Bitlis’in Tatvan İlçesi’ndedir. Adıyaman’da bulunan Nemrut Dağı tarihsel ve arkeolojik anlamda, Bitlis’te bulunan Nemrut aynı zamanda bir krater göldür ve coğrafi açıdan önemlidir. Nemrut Krater Gölü Türkiye’nin en büyük krater gölü olma özelliğini gururla taşıyor. Hilal şeklinde oluşmuş olan göl, görenleri büyülüyor.

Günpınar Şelalesi – Malatya

Günpınar Şelalesi Malatya

Malatya’nın Darende İlçesi’nde bulunan Günpınar Şelalesi, sert kayaların arasından tüm görkemi ile akan sular eşliğinde tüm güzelliğini size sunuyor. Kayaların etrafını saran yeşil ağaçlar karşısında oturarak istediğiniz kadar seyredebilirsiniz. Akıp giden suyun huzuru sizi de içine alacak.

İshak Paşa Sarayı – Ağrı

İshak Paşa Sarayı Ağrı

Doğu Anadolu’da gezilmesi gereken yerlerden biri de İshak Paşa Sarayı’dır. Osmanlı İmparatorluğu’nun Lale Devri’ndeki son büyük yapıtı olan İshak Paşa Sarayı, bir dağın yamacına kurulmuştur. Doğubeyazıt İlçesi’nde bulunan tarihi yapıt, Osmanlı mimarisinin en belirgin örneklerinden biridir. Gün batımını buradan izlemek çok ayrı bir keyif olacak sizin için. Tabii Ağrı’ya gitmişken, tüm ihtişamı ile karşınızda boy gösteren Ağrı Dağı’na çıkmadan olmaz…