İzmir’in saklı cennetleri yazımıza geçmeden önce ufak bir İzmir ile ilgili bilgi vermek istedik. Türkiye’nin en güzel şehirlerinden birisi olarak kabul edilen İzmir, doğal güzellikleri, tarihi dokusu, eşsiz plajları, yemekleri ve her saat yaşayan bir şehir olması nedeniyle ziyaretçilerine unutulmaz bir tatil deneyimi sunmaktadır. İzmir ilçeleri 30 adettir. Yaşayan şehir olarak bilinen İzmir’in Saklı Cennetleri arasında Şirince Matematik Köyü, Nazar Köy, Bademli Köyü, İnciraltı Kent Ormanı, Homeros Vadisi, Karagöl tabiat parkı, Çiçekliköy yer almaktadır. İnsanlığın miras bıraktığı antik şehirleri merak edenler için de İzmir’de de yer alan antik şehirlerin anlatıldığı Ege’nin büyüleyici antik kentleri yazımızı okuyabilirsiniz.

Gelin birlikte İzmir’de kafa dinlemelik yerler nerelermiş birlikte bakalım.

Yazımıza geçmeden önce 22 harika öneri sunduğumuz Kıbrıs’ta Gezilecek Yerler yazımızı da okumanızı tavsiye ederiz.

İzmir İlçeleri

Türkiye’nin incisi olan İzmir’in İlçeleri Aliağa, Balçova, Bayındır, Bayraklı, Bergama, Beydağ, Bornova, Buca, Çeşme, Çiğli, Dikili, Foça, Gaziemir, Güzelbahçe, Karabağlar, Karaburun, Karşıyaka, Kemalpaşa, Kınık, Kiraz, Konak, Menderes, Menemen, Narlıdere, Ödemiş, Seferihisar, Selçuk, Tire, Torbalı ve Urla olmak üzere toplam 30’dur.

İzmir’in Saklı Cennetleri

İzmir’in Saklı Cennetleri Şirince Matematik Köyü / Nesin Matematik Köyü

Şirince Matematik Köyü

Maya takvimine göre 2012 yılında kopacak kıyametten etkilenmeyeceğine inanılan Şirince köyü nerede sorusu sıkça araştırılmaktadır. İzmir’in Selçuk ilçesine bağlı Şirince köyünde yer alan Şirince matematik köyü, doğal güzellikleri, tarihi dokusu, matematikle ilgili etkinlikleri, Osmanlı ve Rum mimarisini yansıtan yapıları, zeytinyağı, üzümleri ve şaraplarıyla yerli ve yabancı turistlerin ilgisini ve hayranlığını çekmektedir. UNESCO tarafından koruma altına alınan Şirince köyü, matematik alanında olimpiyatlar, sempozyumlar, konferanslar, atölye çalışmaları düzenlemektedir. Şirince köyünün dar sokaklarında gezintiye çıkarak hem doğanın tadını çıkartabilirsiniz hem de köy içerisinde düzenlenen bilimsel çalışmalarla kendinizi geliştirebilirsiniz.

Nesin Matematik Köyü Web Sitesi: https://nesinkoyleri.org/

İzmir’in Saklı Cennetleri Nazar Köy

Nazarköy İzmir

İzmir’in Tire ilçesinde yer alan Nazar Köy, açık hava müzesi havası yaratan tarihi Osmanlı ve Rum taş evleri, dar sokakları, doğal güzellikleri, tarihi dokusu, lezzetli ve keyifli yöresel yemekleri ile yerli ve yabancı turistlerin dikkatini çekmeyi başarmıştır. Nazar köy, ayrıca köy içerisinde olan zeytin ağaçlarından elde edilen zeytinlerle ürettiği zeytinyağı ile de meşhurdur. Nazar köy içerisinde gezintiye çıkarak orman yürüyüş yolu, trekking rotaları ve sahil hattı boyunca yürüyüş rotaları ile doğanın tadını çıkarabilirsiniz. Nazar köy kadınlarının el emeği göz nuru ile hazırladığı işlemeler, örgüler, dantaller ile köyü ziyaret eden yerli ve yabancılar tarafından sevdiklerine hediye edilmek üzere satın alınabilir. Ayrıca meraklı olanlar eğitim çalışmalarına da katılabilirler. İzmir’in saklı cennetleri arasında yer alan Nazar köy tatili size iyi gelecektir.

Bademli Köyü

Bademli Köyü İzmir

İzmir’in Bergama ilçe sınırlarında yer alan tarihi köy olan Bademli köyü, tarihi evleri, dar sokakları, kiremit kaplı çatıları, ahşap süslemeleri ve dar balkonlara sahip olarak hazırlanmış geleneksel taş yapı binaları ile adını duyurmuştur. Bademli köyü Bergama Dağı’nın yamaçlarında yer aldığı için dağın etrafında yer alan doğal güzellikleri doğanın tadını çıkarabileceğiniz yürüyüşler yapabilirsiniz. Geleneksel yaşam tarzının sürdürülmeye devam ettirildiği Bergama köyünde kadınlar el emeği ile dokuduğu kilimleri, el sanatları ürünlerden ve yöresel malzemelerden hazırladığı yemekleri yerli ve yabancı turistlerin beğenisine sunmaktadır. Bunun yanı sıra köy içerisinde üretilen zeytinyağı, bal, pekmez, reçel, pekmez gibi yöresel ürünleri de satın alabilirsiniz.

İnciraltı Kent Ormanı

İnciraltı kent ormanı İzmir

Ege’nin incisi İzmir’in popüler semtlerinden birisi olan Bostanlı sınırlarında yer alan İnciraltı Kent Ormanı, şehir merkezinde bulunan doğa aşıklarının nefes alabilmesi için kaçış noktası olmuştur. İnciraltı Kent Ormanı içerisinde kamp, yürüyüş, piknik, bisiklete binmenin yanı sıra göl içerisinde kürek sporu yaparak eğlenceli vakitler geçirebilmektedir. Çocuklar için de düşünülmüş çocuk oyun alanları ve spor alanları olması çocuklu aileler için önemli bir noktadır.

Homeros Vadisi

Homeros Vadisi İzmir

İzmir’in Bergama ilçe sınırları içerisinde yer alan Homeros Vadisi, adını ünlü filozof Homeros’tan almaktadır. Homeros’un İlyada ve Odysseia eserinin yazmasına bu vadinin esin kaynağı olduğu söylenmektedir. Homeros Vadisinde doğanın tadını çıkarıp, tarihi kalıntıları keşfetmenin en ideal yolu Aşağı Şahinkaya bölgesinde yürüyüş yapabilirsiniz. Ayrıca Homeros Vadisinde sevdiklerinizle şelaleler manzarası eşliğinde piknikte yapabilirsiniz.

Karagöl Tabiat Parkı

Karagöl Tabiat Parkı İzmir

İzmir’in Dikili sınırları içerisinde yer alan Karagöl Tabiat Parkı doğal güzellikleriyle adını duyurmuştur. Karagöl Tabiat Parkı içerisinde bulunan Karagöl ve çevresi yeşilliklerle kaplı yüksek dağlar arasında, etkileyici bir manzarası bulunmaktadır. Karagöl’de sevdiklerinizle birlikte yürüyüşler, piknik, balık tutma gibi etkinliklerle vakit geçirebilirsiniz. Şehirlerin karmaşasında kaçıp günlerce kalmanız için Karagöl Tabiat Parkında tesisler de bulunmaktadır.

Çiçekliköy

İzmir’in Bornova ilçe sınırları içerisinde yer alan Çiçekliköy, çiçek bahçeleriyle ziyaretçilerini büyülemektedir. İzmir’in çiçek bahçelerine Çiçekliköy, modern ve geleneksel yaşamı birleştirmektedir. Çam ağaçları ve birbirinden güzel çiçeklerin yer aldığı çiçekliköy, piknik yerleri, çocuk oyun alanları ve yürüyüş ile doğanın tadını çıkarabilirsiniz. Şehir hayatından kaçıp bir nebze olsun rahat nefes alabileceğiniz çiçekliköy, her gün gidebileceğiniz en ideal yerlerden birisidir.