Sağlıklı bir diyete ve spor salonunda harcanan onca zamana rağmen pantolonun belinden taşmakta inat eden bir karından daha sinir bozucu bir şey olamaz. Karın kası hayali var ama olmuyor mu?
 Maalesef ki seksi bir karına sahip olmak için uyguladığınız birçok metot sizi hedefinizden daha da uzağa götürüyor!
Ama iyi haber: Gerçekten işe yarayan ve sizi mümkün olan en iyi karın görüntüsüne ulaştıracak formülleri öğrenmeniz için bu efsaneleri bir araya topladık.

1) Karbonhidratlar Düşmandır

Rafine edilmiş karbonhidratlar (un, şeker, nişasta, makarna… vb) şişkinliklere ve kilo almanıza neden olur. Evet, bu kesinlikle doğrudur. Ancak vücudumuzun maksimum performans gösterebilmesi için sağlıklı karbonhidratlara ve içerdikleri enzimlere ihtiyacı vardır. Doğal meyveler, sebzeler ve işlenmemiş kuruyemişler sağlıklı karbonhidratlardır. Vücudumuz egzersiz sırasında ihtiyacı olan enerjiyi bunlardan sağladığında sıkı bir ter atabilir ve isteğiniz karına bir adım daha yaklaşabilirsiniz.

2) Six-Pack Her Şeyden Önemlidir

Kalçamızın hemen üzerinden kaburgalara kadar giden bölgedeki kasların hepsi “core” bölgesi içindedir. Eğer kendini gösteren güzel kaslara sahip olmak istiyorsanız bu bölgedeki tüm kas gruplarını çalıştırmalısınız. Ve bu kesinlikle sırt ve bel bölgesi için de geçerlidir. Düzgün bir postür otomatik olarak sizi daha ince gösterir. Oblique yani yan karın kaslarınızı da çalıştırmayı kesinlikle ihmal etmeyin. Bu kaslar korse gibidir. Güçlendikçe bel bölgenizi içeri çekecektir.

3) Egzersiz Programınız Diyetinizden Daha Önemlidir

Karnınızı rahatça gösterebilmeyi istiyorsanız bu efsaneyi hemen unutun ve sağlıklı bir beslenme programına başlayın. Mükemmel bir karın çalışma programına ve muhteşem karın kaslarına sahip olsanız bile onları örten bir yağ tabakası olduğu sürece görünür olamayacaklar. Yani vücudunuzu sebze, yağsız et, balık, meyve, tam tahıllar ( esmer pirinç, bulgur, kinoa),sağlıklı yağ kaynağı olarak zeytinyağı, işlenmemiş kuruyemişler ve avokado ile besleyin.

4) Karın Şekillendirme Egzersiz Programınızın Sonunda Olmalı

Geleneksel spor salonu programlarında önce tüm vücudu çalıştırıp, en son karın bölgesine geçilir. Ancak sizin bir numaralı önceliğiniz karnınızı ciddi şekilde şekle sokmak ise karın hareketleri uyguladığınız rutinde en üst sırada olmalıdır. Antrenmanın başında core bölgesi hareketlerine başlarsanız, daha az yorulmuş olursunuz böylece tam enerjinizi ve tam dikkatinizi bu bölgeye daha iyi şekilde verirsiniz.

5) Karın Kaslarını Tane Tane Ortaya Çıkarmak için Mekikler

Belki bunu daha önce de duydunuz: Mekikler karın şekillendirmek için yeterli değildir.Mekikler ve sit-up hareketleri bir çok kişinin antrenman programında baş köşededir. Ancak bunlar tek başlarına karnı şekillendirmeye yetemez. Çünkü core bölgesinin esas önceliği omurgayı korumak, sizi sabitlemektir. Sit-up hareketleri bu görevde olan kasların tamamını hedef alamaz. Güçlü bir karın bölgesine sahip olmak için sizin yapmanız gereken, sabitleyici kaslarınızı çalıştıran hareketler yapmaktır. Örneğin “plank” hareketi gibi. Ne kadar yaparsanız yapın her seferinde sizi zorlayacağından emin olabilirsiniz.

Yazar: Nilay Yenliç – Pilates Eğitmeni