Starbucks Kahveleri

Starbucks Kahve İsimleri Okunuşları herkesin başlangıçta küçük heyecanlar ve stresler yaşadığı bir kahve mekanı. Starbucks, dünya genelinde bir kahve dükkanı zinciri olarak bilinmektedir ve çeşitli kahve türleri sunmaktadır. Starbucks’ta sunulan bazı popüler Starbucks kahve çeşitlerine gelin birlikte bakalım.

Starbucks Kahveleri Nasıl Seçilir?

“Bir kahveye 40-45 lira verilir mi canım!” diyenlerin bile uğrak noktası olmayı başardı Starbucks. Kahve çeşitleri, markanın popülerliği derken gözümüzde iyice ulaşılamaz bir hal aldı. Starbucks’ı arzu nesnesi haline getirenler utansın! Hal böyle olunca herkes Starbucks’a gitmek istiyor fakat nasıl kahve siparişi vereceğini bilemiyor. Bu yazıyı okuduktan sonra en yakındaki Starbucks’a gidip kallavi bir kahve alacak düzeye geleceksiniz! Başlıyoruz, Starbucks kahveleri nasıl seçilir?

starbucks kahve okunuşları

Orası bir kahve dükkanı! Bir kahve dükkanında kahve içmek bu kadar abartılabilir olmamalıdır. Evet, o herkesin gittiği ama sizin ilk kez gideceğiniz mekan size biraz havalı ve kompleks görünebilir. Fakat olayı basitleştirmek, her zaman bizi rahatlatacak bir etken olarak yanımızda durabilir. İlk kez gidiyor olmanın verdiği gerginlikle çalışanlara saygısızlık etmek istemeyiz. “İyi çalışmalar”, “Merhaba” gibi kelimelerden kaçınmayalım lütfen.

Starbucks Kahve Seçimi

Soğuk Kahve mi Sıcak Kahve mi?

Kahve çeşitleri ile ilgili daha önce konuşmuştuk. En popüler kahve çeşitlerini merak ediyorsanız şöyle gelin. Kahve çeşitlerini bildiğinizi varsayarak kahvenizi sıcak mı, soğuk mu içmek istediğinize karar vermelisiniz. Soğuk içeceklerden kaliteli kahve sevenlerden, blonde roast espresso sevenlere hadi bakalım!

Tall, Grande, Venti?

Kahvenizi dilerseniz karton bardakta dilerseniz fincanda alabilirsiniz. Fincanda içmekten keyif alıyorsanız, fincan istediğinizi belirtmelisiniz. Starbucks logolu olsun, ismim yazsın, instaya atacağım derseniz normal karton bardakta içebilirsiniz. Tabii burada önemli olan bardağın boyu. Temelde 3 boyut mevcut: tall, grande, venti. Küçük, orta, büyük. Bu boylar arasında küçük fiyat farkları da mevcut tabii. Short boy seçeneğiniz de var elbette, genelde espresso için kullanılır. Starbucks kahve boyları nasıl okunur diye soruyor olmalısınız. Aşağıda Starbucks menü okunuşları konusuna değindik. Birazcık sabır 🙂

Starbucks kahve boyları

Starbucks bardaktaki kutucuklar ne işe yarıyor?

Kahvemizin ısısı hakkında bilgi verdik, boyunu da belirledik. Sıra geldi kahvemizin içeriğine. Bardakların arka kısmında kutucuklar olur. Baristamız bu kutucukları doldurmak için sizden direktif bekler. Şimdi sırasıyla üzerinden geçelim.

Decaf: Decaf ne demek? “Decaf” kısaltması, “decaffeinated” kelimesinin kısaltılmış halidir ve kafeinsiz anlamına gelir. Özellikle kahve veya çay gibi içeceklerde kullanılır. Decaf kahve veya çay, normal versiyonlarından kafein içeriği çıkarılarak üretilmiş içeceklerdir. Bu tür içecekler genellikle kafeine duyarlı olan veya kafeinden kaçınmak isteyen kişiler tarafından tercih edilir.

Decafein anlamına gelir ve kafeinsiz kahve demektir. Eğer kafeinsiz bir kahve içmek istiyorsanız. Decaf diye belirtmelisiniz.

Shots: Kahveler espresso shotlarıyla hazırlanır. Ne kadar shot isterseniz kahveniz o kadar sert hale gelecektir. Sert kahvelerden hoşlanıyorsanız “Ekstra shot olsun.” gibi bir istekle bunu belirtebilirsiniz.

Şurup: Şuruplar kahveniz için aroma vericilerdir. Eğer şurup isterseniz kaç pompa istediğinizi belirtin. “İki pompa vanilya şurubu lütfen.” Starbucks’ta karşılaşacağınız şuruplar ise; badem, vanilya, ahududu, nane, karamel, fındık veya Irish Cream şurubu. Fındık veya Vanilya şurubunu şekersiz olarak da isteyebilirsiniz.

Milk: Kahvenizi sütlü tercih ediyorsanız, sütün çeşidi hakkında da söz sahibi olabiliyorsunuz. Yağlı (standart), yağsız, laktozsuz ya da soya sütü tercih edebileceğiniz sütler arasında.

Custom: Ek olarak isteyeceklerimiz bu bölüme aittir. Kahvenizin 60 derece olmasını isteyebilirsiniz. Yahut Soğuk olmasını fakat buzlu olmamasını… Buranın kralı sizsiniz, ne isterseniz o olur. Kimse size “Ne dedi şimdi bu” bakışı atamayacak, içiniz rahat olsun.

Drink: İşte şimdi içeceğinizi söyleme zamanı! Hadi, hemen bir alıştırma yapalım: “Merhaba, hot, venti, decaf, ekstra shotlı, iki pompa karamel şuruplu, yağsız sütlü, 60 derece bir White Chocolate Mocha alabilir miyim?” Bu işin biraz şovu tabii. Starbucks’tan sipariş verecek 10 kişiden 2 kisi kahvesini bu şekilde istiyordur. Elbette bu şekilde söylemek doğru olanı ama ben sütlü bir filtre kahve istiyorsam “Merhaba küçük boy sütlü kahve alabilir miyim?” demek kimse için garip bir durum yaratmayacaktır.

Starbucks bardaktaki kutucukların anlamları

Starbucks Kahve Boyları Nasıl Okunur?

Short: Şort

Tall: Toll

Grande: Grande

Venti: Venti

Starbucks Kahve İsimleri ve Okunuşları

Americano: Amerikano Mocha: Moka White Chocolate Mocha: Vayt Çaklıt Moka Latte: Latte Macchiato: Makiato Cappuccino: Kapuçino Flat White: Flet Vayt Cold brew: Kold Briv Caramel Frappuccino: Karamel Frappuçino Strawberries & Cream Frappucino: Stovberiis ve Kriim Frappuçino Cool Lime: Kuul Laym Ristretto Bianco: Ristretto Bianko Chai Tea Latte: Çai Ti Latte Java Chip Cream: Cava Çip Kriim Créme Brulée Latte: Kriim Brule Latte Toffee Nut Latte: Tofi Nat Latte Vanilla Latte: Vanila Latte

Starbucks Kahve Fiyatları 2024

İçecekTall (Küçük)Grande (Orta)Venti (Büyük)
Filtre Kahve Fiyatı47,0054,0060,00
Caffe Latte Fiyatı39,0045,0050, 00
Chai Tea Latte Fiyatı47,0053,0059,00
Mocha Fiyatı53,0061,0067,00
White Chocolate Mocha Fiyatı54,0062,0068,00
Americano Fiyatı35,0039,0044,00
Cappuccino Fiyatı39,0045,0050,00
Latte Macchiato Fiyatı39,0045,0050,00
Caramel Macchiato Fiyatı50,0057,0064,00
Türk Kahvesi Fiyatı28,00 Solo32,00 Doppio
Classic Hot Chocolate Fiyatı47,0053,0059,00
Çay Fiyatı18,0022,00
Cold Brew Fiyatı41,0047,0052,00
Cool Lime ve Berry Hibiscus Fiyatı50,0057,0063,00
Caramel Frappuccino Fiyatı51,0058,0064,00
Vanilla Latte Fiyatı57,0064,0070,00
Espresso Frappuccino Fiyatı50,0057,0063,00
Mocha Frappuccino Fiyatı51,0058,0064,00

Starbucks Kahve Çeşitleri

Starbucks’ta kahve nasıl seçilir? konusunun en önemli adımlarından biri de kahve çeşitlerini bilmek. İşe size mevsimlere göre birkaç alternatif: Yaz ayları için öneriler: Starbucks Doubleshot on Ice (Starbaks Dabılşat on Ays) Iced White Chocolate Mocha (Ays Vayt Çaklıt Moka) Cold Brew Coffee (Kold Briiv Kafi) Iced Americano (Ays Amerikano) Iced Caramel Macchiato (Ays Karamel Makiyato) Kış ayları için öneriler: White Chocolate Mocha (Vayt Çaklıt Moka) Toffee Nut Latte (Tofi Nat Latte) Pumpkin spice latte (Pampkin Spays Latte) Chai Tea Latte (Çai Ti Latte) Vanilla Macchiato (Vanilya Makiyato)

İsminizi Öğrenebilir Miyim?

Siparişinizi verdikten sonra, barista isminizi öğrenmek isteyecektir. Heyecana kapılmayın, sadece siparişlerin karışmaması için alınan bir önlem. İsminizi söyledikten sonra ödemeyi yapıp iki üç adım ilerleyin. Kahvenizin hazırlanmasını kasada beklemeyin. Kasadan sadece sipariş alınıyor. Servisler masanın sonundan teslim edilir. Biraz ilerledikten sonra barista size seslenecektir. “Ahmet bey, latteniz hazır! Kahvenizi aldıktan sonra peçetelerin, şekerlerin ve bardağa geçirilen ısı koruyucu bandın bulunduğu bölümler olur.

Buradan ihtiyaçlarınızı karşılayabilirsiniz. Starbucks’ta kahve nasıl seçilir sorusunun cevabını umuyoruz ki aldınız. Yöntem işte bu kadar basit, keyfini çıkarın!

 Starbucks Kahve Çeşitleri

Starbucks Menü

Espresso Bazlı İçecekler

Latte


Flat White

Ristretto Bianco

Buzlu Caffè Latte

Caffè Latte

Cortado

Americano


Caffè Americano

Buzlu Caffè Americano

Macchiato


Caramel Macchiato

Buzlu Caramel Macchiato

Latte Macchiato

Mocha


Buzlu White Chocolate Mocha

Buzlu Caffè Mocha

Caffè Mocha

White Chocolate Mocha

Cappuccino


Buzlu Cappuccino

Cappuccino

Doubleshot


Starbucks Doubleshot™ Iced Shaken

Espresso


Espresso Macchiato
 

Espresso Con Panna

Espresso

Filtre Kahveler


Caffè Misto

Filtre Kahve

Cold Brew

Cold Brew Latte

Starbucks Refresha® Drinks


Orange Mango Starbucks Refresha® Drink

Berry Hibiscus Starbucks Refresha® Drink

Cool Lime Starbucks Refresha® Drink

Mango Dragonfruit Starbucks Refresha® Drink

Frappuccino® Karışım İçecekler

Krema Bazlı Frappuccino®


Chocolate Cream Frappuccino®

Strawberries & Cream Frappuccino®

Chai Cream Frappuccino®

Caramel Cream Frappuccino®

Java Chip Chocolate Cream Frappuccino®

Vanilla Cream Frappuccino®

Kahve Bazlı Frappuccino®


Java Chip Frappuccino®

White Chocolate Mocha Frappuccino®

Mocha Frappuccino®

Coffee Frappuccino®

Caramel Frappuccino®

Espresso Frappuccino®

Dondurmalı İçecekler


Affogato

Cold Brew Float

Türk Kahvesi


Türk Kahvesi

Duble Türk Kahvesi

Türk Çayı


Türk Çayı

Teavana™ Tea Latte


Chai Tea Latte

Buzlu Chai Tea Latte

Teavana™ Sıcak Çaylar


English Breakfast

Earl Grey

Hibiscus

Mint Citrus

Sıcak Çikolatalar


Signature Hot Chocolate

Signature Caramel Hot Chocolate

Signature Hazelnut Hot Chocolate

Classic Hot Chocolate

White Hot Chocolate

Şişelenmiş İçecekler


Su

San Pellegrino

Akmina Mineralli Su

Feel More Nar Suyu

Feel More Karışık Meyve Suyu

Feel More Limonata

Cam Şişe Su

Feel More Karpuzlu Limonata

Beyoğlu Limon

Beyoğlu Turuncu

Okumak isteyebilirsiniz.

Kıbrıs’ta Gezilecek Yerler

Avrupa’da Gezilmesi Gereken 10 Ülke