Minimalist İnsan Ne Demek?

Minimalizm nedir? diye sorgulayarak aslında yaşam tarzımızı ve sadece ihtiyacınız olan şeylerin ne olduğunu sorgulamaya başlarız.

Minimalistler daha fazla satın alma ve biriktirme arzusundan uzaktır. Bunun yerine, ilişkilerde ve deneyimlerde mutluluk bulurlar.

Minimalist Yaşam Tarzı Nedir?

Dönüşüm ve gelişim içerisinde ilerleyen bir yaşam döngüsü içerisindeyiz. Buna direnmek yerine ayak uydurmaktan başka yapabileceğimiz bir şey yok. Unutmayın, değişmeyen tek şey değişimin kendisi! Aslında baktığımız zaman hayatlarımız tipik bir şekilde ilerliyor. Sıkı çalışma, para kazanma, ödemeler, kıyafetler, modaya ayak uydurma, teknolojiyi takip etme ve daha birçok aynı şey…

Minimalizm Amacı Nedir?

Sahip olduğumuz ve olmak istediğimiz her şey. Belki de tüm bu şeylere sahip olmamıza gerek yok! Sahip olduğunuz her şeyi düşünün. Hangileri hayatınıza anlam, amaç, tatmin ve kalıcı bir sevinç getirdi. Aslında, sahip olduğunuz o tüm şeyler hayatınıza bir neşe katmıyor, sadece sizi oradan uzaklaştırıyor. Yaşamımızdaki mülkler, kim olduğumuzu bildiğimizden daha çok hangi derin bir seviyede olduğumuzu tanımlamaktadır. Sonuç olarak, onları hayatımızdan çıkarma süreci kendimiz ve yaşadığımız hayatlar hakkında değerli gerçekleri gösterir.

Minimalizm Ne Değildir?

minimalizm

Minimalizm etrafımızdaki dünyanın oburluğuna bir son vermenin sade bir yoludur. Kesinlikle kolay olacak bir süreç değil. Ancak yüklerden kurtuldukça hissettiğiniz her şey sizi bir adım daha ileriye taşıyacaktır. Bir şeyler biriktirmekten gurur duyan bir toplumda yaşıyoruz; tüketiciliği, maddi mülkiyeti, dağınıklığı, borcu, dikkat dağıtıcı unsurları ve gürültüyü sürekli olarak biriktiriyoruz. Sahip olmadığımız şey ise dünyamızda kalan herhangi bir anlamı içeriyor. Minimalist bir yaşam tarzı benimseyerek, ihtiyacınız olan şeye odaklanmak için ihtiyacınız olmayan şeyleri atabilirsiniz. Hayatta kalmak için ne kadar az şeye ihtiyacımız olduğunu gördükçe şaşıracaksınız. Bu deneyim sizin için gerçekten neyin önemli olduğu ve kendimizi çevrelediğimiz tüm bu şeylere ne kadar az ihtiyaç duyduğumuz hakkında değerli dersler verecektir.

Nasıl Minimalist Bir İnsan Olurum?

Önemli olana yer açmayla işe koyulabilirsiniz. Önemsiz çekmecelerimizi ve dolaplarımızı temizlediğimizde hayatımızda yeni bir alan açıyoruz. Bu klostrofobik duyguyu kaybediyoruz ve tekrar nefes almaya başlıyoruz. Yaşamlarımızı bir şey yerine anlamla doldurmak için odanızı boşaltmamız gerekmektedir. Daha fazla özgürlük için kaybetmekten korksanız dahi bırakmayı denemek zorundasınız. Eşya birikimi bir çapa gibidir, bizi bağlar. Herkes her zaman yeterli zamanının olmadığını söyler, ama kaç kişi gerçekten durur ve zamanlarını ne için harcadıklarını düşünür?

Hayata ayak uydurmak için başarılı bir şekilde daha az zaman harcadığınızda, sevdiğiniz şeyleri yapmak için bir açıklık yaratırsınız. Sevdiğiniz şeyler her ne olursa olsun yapabileceğinizi unutmayın, ama bunun yerine hiç almayacağınız eşyalar için alış veriş sitelerinde dolaşmayı tercih etmeyin. Para mutluluğu satın alamaz, ama rahatlığı satın alabilir. İlk rahatlık sağlandıktan sonra, paraya olan takıntımızın bitmesi gereken yer burası. Materyalist tedbirlerle mutluluk vaat eden medya tarafından bombalanıyoruz.

Her gün mücadele etmemiz biraz şaşırtıcı ve yorucu olabiliyor, bu dürtülere karşı koymalıyız. Bu boş bir yol ve kesinlikle sonu mutlu eden bir yere çıkmayacak. Tüketim tuzağına girmemek bu dönem için oldukça zor bir durum. Bunun yanlış bir mutluluk duygusu olduğunu sürekli hatırlatmaya ihtiyacımız var. Bir şeyden zevk alıyoruz ama buna ihtiyacımız olmadığını da fazlasıyla farkındayız.

Maddi mülklere yatırım yaptığımızda strese gireriz çünkü bu şeyleri her zaman kaybetmekten korkar ve korkunun eşiğine bağlı olarak kaybetme olasılığımız da bununla beraber artar. Hayatımızı basitleştirerek bu şeylere olan bağlılığımızı kaybedebilir ve sonucunda sakin, huzurlu bir zihin yaratabiliriz. Ne kadar az endişe, o kadar fazla huzur.

Hayatımızı dağıtırken ya da konuya uygun olarak sadeleştirirken mutluluk kendiliğinden gelecektir. Çünkü bu süreçte ve devamında kendimiz için en önemli şeylere odaklanacağız. Bu dağınıklıkta tüm yanlış vaatleri görüyoruz ve bu hayatın özüne karşı kırık bir kalkana sahip olmuş oluyoruz. Daha verimli olmanın mutluluğunu bulacak, önceliklerimize yeniden odaklanarak konsantrasyonu elde edecek ve yavaşlamanın keyfini çıkararak gerçek, saf neşeye ulaşacağız.

Budist rahiplere baktığımızda korkuları yoktur, çünkü kaybedecek hiçbir şeye sahip değillerdir. Yapmak istediğimiz her şeyde, tüm dünyevi eşyalarımızı kaybetme korkusuyla boğulmuyorsak, mükemmel olabiliriz. Biliyorum, hiçbir şey bunları konuşmak kadar kolay değil. Başımızın üzerine bir çatı koymak için uygun adımları atmamız gerekiyor, ancak korkunun kendisi dışında korkacak çok az şeyimizin olduğunu da farkında olmalıyız. Minimalist yaşam tarzının tamamı bireysellik ve kendine güvenmeyi destekler. Bu bizi mutluluk arayışımızda daha fazla güvence altına alacak. Daha azı arzu etmek, daha aza sahip olmaktan daha değerlidir.

Nasıl Minimalist Bir İnsan Olurum?

Minimalizm hayatımıza birçok şaşırtıcı pratik faydaya ev sahipliği yapar. Bakım için daha az zaman, daha az maliyet ve enerji gerektirir.

Telaşlı bir dünyaya özgürlük, dinlenme, barış ve sakinlik getirir. Ve gerçek tutkularımızı takip etmek için daha fazla fırsat yakalayacağız. Fakat yıllar geçtikçe, daha aza sahip olma arzusunun daha aza sahip olmaktan daha değerli olduğunu keşfedeceğimize hiç şüphe yok.

Minimalizm yaşamdaki en samimi motivasyonlarımız hakkında bazı zor sorular sormaya zorluyor. Neden tüm bu kıyafetleri satın aldım? Neden hiç kullanmadığımız odalı bir ev satın aldım? Zaten sahip olduğum halde neden her pazar hala alış veriş sitelerinde geziyorum? Neden hala komşumun eşyalarını kıskanıyorum?

Bunlar kolay cevaplar olmadan sorulması zor sorulardır. Ancak en karanlık gerçek, ne yazık ki, çok fazla insanın kendisine asla bu soruları sormayacağıdır. Memnuniyeti seçin, şükran ve cömertliği takip edin. İlişkilere yatırım yapın, ruhsal olarak büyüyün, gerçeği keşfedin ve amaç bulun.

Minimalizm, en çok değer verdiğimiz şeylerin kasıtlı olarak tanıtımı ve bizi rahatsız eden her şeyin kaldırılmasıdır. Ve tanım gereği, minimalizm her zaman değişecektir. Yaşamları ve dünyayı değiştirebiliriz.