En Az Kaloriye Sahip Ekmek Çeşidi Hangisidir?

Diyete başladınız ve aklınızda en önemli soru: En Az Kaloriye Sahip Ekmek Çeşidi Nedir?

Özellikle diyet yapanlar arasında şeytan gibi görünen ekmek, aslında o kadar da kötü değil. Hatta diyet yaparken ekmek tüketmenin, diyeti daha etkili kıldığı yapılan araştırmalar sonucu kanıtladığı için diyete uygun ekmek çeşidi nedir ile ilgili araştırmalar yapılmaktadır. Ekmek yerine pilav, makarna gibi karbonhidrat miktarı çok yüksek olan yemekler yemek, o kadar da faydalı değildir. Diyet yaparken kalori miktarını az tutmak önceliktir. Ancak bunu yaparken temel besin öğelerini eksik almak sağlığa faydadan çok zarar sağlar. Diyet ve ekmek tüketimi ile ilgili “En Sağlıklı Ekmek Çeşidi Nedir?” adlı yazımızı okumanızı öneriyoruz. Gelelim hangi ekmek türünün kaç kalori olduğuna.

1 ekmek kaç kalori?

1 Ekmek Kaç Kalori

Ekmek kalori değeri, türüne, boyutuna ve içeriğine bağlı olarak değişebilir. Ancak genel bir referans olarak beyaz ekmek dilim başına yaklaşık ortalama 70-80 kalori içerebilir. Tam buğday ekmeği veya çavdar ekmeği gibi daha tam tahıllı ekmekler genellikle daha yüksek lif içeriğine sahiptir ve bu nedenle biraz daha düşük kalori içerebilir. Ancak, bu değerler marka, bölge ve üretim yöntemine göre de değişebilir. Kesin bir bilgi almak için ürün ambalajındaki besin etiketini kontrol etmek en doğrusudur.

Ortalama olarak baz alacak olursak 1 ekmek 265 kcal civarındadır.

En Az Kaloriye Sahip Ekmek Çeşitlerinin Kalori Miktarları

  • Beyaz Ekmek, 1 Dilim (30 Gr.): 77 kcal
  • Tam Buğday Ekmeği, 1 Dilim (30 Gr.): 77 kcal
  • Çavdar Ekmeği, 1 Dilim (30 Gr.): 63 kcal
  • Çok Tahıllı Ekmek, 1 Dilim (30 Gr.): 78 kcal
  • Kepekli Ekmek, 1 Dilim (30 Gr.): 65 kcal

Görüldüğü üzere, gramaja göre en düşük kalori çavdar ekmeğinde bulunmaktadır. Ancak tam ve eksiksiz beslenmek adına, tam buğday ve çok tahıllı ekmek tüketmeyi de aksatmayın. Yazımızda; diyet ekmek çeşitleri, tam buğday ekmeği, kalori çavdar ekmeği, kalori kepek ekmeği, 1 dilim ekmek kaç kalori, bir dilim ekmek kaç kalori gibi sorulara cevap aradık. Her şeyden önce gün içinde hareket etmekten asla vazgeçmeyin.