Hepimizin severek oynadığı oyunların başında gelen Scrabble oyunu, kelime bilgisine ve kelime üretebilme yeteceğine bağlı olduğu kadar birçok stratejiyi de içinde barındırıyor. Size yüksek puan getiremeyecek harfler ile baş başa kaldığınızda ya da rakipleriniz sizin puanınızı üçe katladığında ne yapmalısınız? İşte, sizi oyunda birinciliğe götürecek beş farklı strateji…

Scrabble Nasıl Oynanır?

Scrabble, kelimeleri oluşturarak puan kazanmaya dayalı bir masa oyunudur. Oyunun temel amacı, tahtada harf karoalarını kullanarak kelimeler oluşturmak ve bu kelimelere karşılık gelen puanları kazanmaktır. İşte Scrabble oyununu oynamak için genel kurallar:

Oyuncu Sayısı:

 • Scrabble, genellikle 2-4 oyuncu arasında oynanır. Oyuncu sayısı kurallara uygun olarak artırılabilir.

Oyun Malzemeleri:

 • 15×15 kareli bir oyun tahtası
 • Harf karoalarını temsil eden 100 adet taş
 • Her harfin puan değerini gösteren bir skor tablosu

Oyunun Başlangıcı:

 1. Oyuncular arasında bir başlangıç oyuncusu seçilir.
 2. Her oyuncu, oyundaki harf taşlarından birkaç tanesini rastgele çeker.

Oyun Sırası:

 1. Oyun sırasıyla saat yönünde ilerler.
 2. Bir oyuncu sırası geldiğinde, kelimelerini oluşturmak için harf taşlarını kullanabilir.

Kelime Oluşturma:

 1. Oyuncular, tahtadaki mevcut kelimeleri kullanarak veya yeni kelimeler oluşturarak puan kazanır.
 2. Kelimeler, soldan sağa veya yukarıdan aşağıya olacak şekilde tahtaya yerleştirilir.
 3. İlk kelime orta kareye yerleştirilmelidir.

Taşları Kullanma:

 1. Oyuncular, ellerindeki harf taşlarını kullanarak kelimelerini oluşturur.
 2. Harf taşları, yatay veya dikey olarak tahtaya yerleştirilebilir.
 3. Tahtada zaten bir kelime varsa, oyuncular kendi harf taşlarını bu kelimenin üzerine veya yanına yerleştirebilir.

Puanlama:

 1. Her harf taşı, üzerindeki puan değerine sahiptir.
 2. Kelimenin puanı, kullanılan harf taşlarının puanlarının toplamından oluşur.
 3. Bazı kareler (2x, 3x skor çarpanları) kelimelerin puanını artırabilir.

Oyunun Bitişi:

 1. Tüm harf taşları kullanıldığında veya oyuncuların kelime oluşturma yetenekleri tükendiğinde oyun biter.
 2. Oyun bittiğinde her oyuncunun kullanmadığı harf taşlarından düşülen puanlar çıkılır ve kalan taşlardan oluşan ceza puanları eklenir.
 3. En yüksek puana sahip oyuncu oyunu kazanır.

Scrabble oyunu, kelime bilgisi, strateji ve puanlama becerilerini birleştiren eğlenceli bir oyundur. Oyunu daha iyi anlamak için resmi Scrabble kurallarını incelemek faydalı olabilir.

1- Rakiplerinizin kelimeleri üzerinden ayrılmayın!

Bildiğiniz üzere Scrabble’de tüm oyun birbirine bağlı olarak ilerlemekte. İster rakibinizin kelimesinden ilerleyebilir, isterseniz de kendi kelimelerinizden bir harfi araya alabilirsiniz. Genellikle oyun bu şekilde oynanır. Çünkü bu, oyundaki en kolay ilerleme yöntemidir. Ancak hedefiniz birincilikse ve puanınız, tavan seviyelere çıksın istiyorsanız daha zor olanı; yani olan kelimelere ekleme yapmayı tercih etmelisiniz. Nasıl mı? Örneğin rakibiniz “tan” kelimesini yazdı. Elinizdeki harfleri iyice kontrol edin ve içerisinde tan olan bir kelime yazarak rakibinizin kelimeden aldığı puanları da hanenize ekleyin. İşte bu yüzden, elinizdeki harflerin kelime üretmek için yetersiz olduğunu düşündüğünüzde “pas” demeden önce bir daha düşünün!

2- Harflerinizi iyi değerlendirin!

Oyunun başlarında önceliğiniz, iyi harfleri elinizde tutmak olmalıdır. Çünkü oyunun sonuna doğru harflerin azalmasıyla beraber küçük bir çıkmaza girebilirsiniz. Bu da sizin kelime üretme olasılığınızı azaltabilir. Bu nedenle oyunun başlarında sadece harf biriktirmeye odaklanın. Asıl almak istediğiniz puanlar, rakibinizin sıkışması ve harf sayısının azalmasıyla birlikte sizin olacak!

scrabble nasil oynanir

3- Boş taşlar, en değerli ganimetiniz olmalı!

Scrabble boş taş ne işe yarar” diyorsanız, sizi fazla bekletmeden merakınızı giderelim. Boş taş, sıfır puan taşımakla birlikte oyunun kurallarına pek hakim olmayan kişiler tarafından değersiz görülür. Ancak bu durum kesinlikle doğru değildir. Boş taşları, doğru yerde ve doğru zamanda kullandığınızda size ciddi bir puan kazandırabilir. Bunun için boş taşlarınızı, değerli harfler yerine kullanmalısınız. Sayısı az olan harfler için kullanmanız hem rakibinizin boş taşı geri alabilme olasılığını azaltır, hem de sizin taşı daha değerli kullanmanızı sağlar.

4- Scrabble tahtası üzerinde sabit kalmayın!

Yaratıcılığınızın tıkandığını hissettiğinizde, önünüzde duran tahta üzerinde sürekli olarak harflerinizin yerini değiştirebilirsiniz. Bu taktik, aklınıza yeni kelimelerin gelmesi için bir uyarıcı olabilir. Ayrıca rakibinize çaktırmadan yaptığınız bu taktik, onu strese sokabilir.

Scrabble taktikleri

5- Kelimelerinizi, bonus karelere denk getirin!

Oyunda yüksek puan almanızı sağlayacak en önemli stratejilerden biri de, bonus kareleri! Harfin 2 katı, 3 katı gibi değerler katan bu kareler, özellikle yüksek puanlı harflerle birleştiğinde büyük puan avantajını da beraberinde getirir. Eğer ki kazanmak istiyorsanız, bonusları asla es geçmeyin! En eğlenceli kelime oyunları arasında yer alan Scrabble’da kazanmak istiyorsanız; sizin için derlediğimiz bu taktikleri deneyebilirsiniz.  Unutmayın, “Yarışı kazananlar, daima yavaş ve devamlı gidenlerdir.

Scrabble hangi ülkenin oyunu?

Scrabble oyunu, Amerikalı mimar Alfred Butts tarafından 1938 yılında tasarlanmıştır. Dolayısıyla, Scrabble oyununun kökeni Amerika Birleşik Devletleri’ne dayanmaktadır. İlk olarak “Lexiko” adıyla tasarlanan oyun, daha sonra “Criss-Cross Words” ve son olarak “Scrabble” olarak adlandırılmıştır. Scrabble, dünya genelinde popülerlik kazanarak birçok ülkede oynanan bir masa oyunu haline gelmiştir.